Bp Joachim Vobbe nie żyje

0

W wieku 70 lat zmarł bp Joachim Vobbe, biskup senior Kościoła Starokatolickiego w Niemczech i zaangażowany ekumenista.

Joachim Vobbe urodził się w 1947 roku w Bad Honnef. Studiował teologię katolicką w Bonn, Münster i w Kolonii. W 1972 przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity kolońskiego kard. Josefa Höffnera. Po pięciu latach zdecydował się na konwersję do Kościoła starokatolickiego, gdzie pełnił służbę duszpasterską w różnych częściach kraju.

Od początku służby był zainteresowany dialogiem ekumenicznym. Nawiązał kontakt z Rumuńskim Kościołem Prawosławnym, z którym współpracował przez wiele lat. Przez patriarchę Teoktysta odznaczony złotym złotym krzyżem patriarszym. Utrzymywał bliskie relacje z Kościołami ewangelickimi – w 1982 roku wstąpił do Ewangelickiego Bractwa św. Michała, luterańskiej wspólnoty pielęgnującej dawne tradycje liturgiczne. Wielokrotnie był gościem Synodu Ewangelickiego Kościoła Nadrenii.

W listopadzie 1994 r. Synod Biskupstwa Starokatolickiego w Niemczech wybrał ks. Vobbe na nowego zwierzchnika Kościoła. Święcenia biskupie przyjął we Frankfurcie nad Menem z rąk bp. Sigisberta Krafta oraz pozostałych biskupów Unii Utrechckiej. W czasie kadencji bp. Vobbe synod starokatolicki podjął decyzję o zaakceptowaniu święceń kapłańskich dla kobiet. Biskup był wielkim orędownikiem zmian i w 1996 wyświęcił dwie pierwsze kapłanki starokatolickie. W 2009 roku bp Vobbe ogłosił, że z przyczyn zdrowotnych złoży urząd zwierzchnika. Jego następcą został bp Matthias Ring.

Bp Vobbe zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Był żonaty i miał dwóch synów.

Kondolencje Kościołowi starokatolickiemu w Niemczech przesłali biskupi Unii Utrechckiej, Kościołów ewangelickich w Niemczech, Kościołów anglikańskich oraz Kościoła rzymskokatolickiego. List kondolencyjny przesłał również bp Wiktor Wysoczański, zwierzchnik Kościoła polskokatolickiego. – Biskup Vobbe wielokrotnie odwiedzał nasz Kościół. W trudnych dla nas chwilach spieszył z pomocą. Zachowamy go we wdzięcznej pamięci – napisał bp Wysoczański.

Pogrzeb bp. Vobbe odbędzie się 5 sierpnia br. w starokatolickiej katedrze Najświętszego Imienia Jezus w Bonn.