Bp Pavel Benedikt Stránský zwierzchnikiem Kościoła Starokatolickiego w Czechach

0

W rzymskokatolickim klasztorze benedyktyńskim w praskiej dzielnicy Břevnov odbyła się 1 kwietnia br konsekracja nowego biskupa Kościoła Starokatolickiego w Republice Czeskiej. Nowym zwierzchnikiem został ks. dr Pavel Benedikt Stránský, dotychczasowy proboszcz parafii w Zlinie. 

Bp Stránský zastąpił bp. Dušana Hejbala, który kierował Kościołem przez ponad 25 lat i przeszedł w stan spoczynku.

Wyboru ks. Pavela Benedikta Stránský’ego dokonał synod Kościoła w 2016 r.

Uroczystej mszy konsekracyjnej przewodniczył arcybiskup Utrechtu Joris Vercammen, a w liturgii uczestniczyli biskupi starokatoliccy Unii Utrechckiej z Niemiec, Szwajcarii i Austrii, a także biskupi anglikańscy z diecezji europejskiej Kościoła Anglii, Konwokacji Kościołów Episkopalnych USA w Europie oraz Luzytańskiego Kościoła w Portugalii. Starokatolików i anglikanów łączy interkomunia.

Na nabożeństwo przybyli również goście ekumeniczni m.in. z Kościoła rzymskokatolickiego, Czeskiego Kościoła Husyckiego, ewangelickiego Kościoła Czeskobraterskiego oraz Kościoła prawosławnego.

37-letni biskup Stránský wstąpił do Kościoła starokatolickiego w 1998 r. Po pięciu latach został wyświęcony na kapłana przez bp. Hejbala. Stránský jest czwartym biskupem Kościoła starokatolcikiego w Czechach. W uroczystości uczestniczyli również umundurowani funkcjonariusze policji, ponieważ zanim Stránský związał się z Kościołem był kryminologiem w czeskiej policji.

Biskupim zawołaniem nowego zwierzchnika czeskich starokatolików są słowa Jezusa z Ewangelii Jana: Ale ja was nazwałem moimi przyjaciółmi.

2 kwietnia odbył się ingres biskupa do katedry starokatolickiej św. Wawrzyńca w Pradze.

>> Galeria zdjęć z uroczystości

galeria