- 14 września, 2024
- przeczytasz w 3 minuty
14 września 2024 r. w kościele św. Piotra i Pawła w Bernie odbyła się konsekracja ks. Franka Bangertera (61) na Biskupa Kościoła Chrześcijańskokatolickiego w Szwajcarii.
Konsekracja bp. Franka Bangertera — Kościół Chrześcijańskokatolicki w Szwajcarii ma nowego biskupa
14 września 2024 r. w kościele św. Piotra i Pawła w Bernie odbyła się konsekracja ks. Franka Bangertera (61) na Biskupa Kościoła Chrześcijańskokatolickiego w Szwajcarii.
Po liturgii Słowa Bożego odbyły się obrzędy święceń biskupich wraz z modlitwą do Ducha Świętego, litanią oraz apostolskim zwyczajem nałożenia rąk. Głównym konsekratorem bp. Bangertera był arcybiskup Utrechtu Bernd Wallet, a współkonsekratorami bp Matthias Ring (Kościół Starokatolicki w Niemczech) oraz bp Maria Kubin (Kościół Starokatolicki Austrii). W uroczystości uczestniczył także bp Andrzej Gontarek, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w Polsce.
Kazanie wygłosił bp Dirk Schoon z diecezji Haarlem Kościoła Starokatolickiego Niderlandów.
Od arcybiskupa Utrechtu nowy biskup szwajcarskich starokatolików otrzymał pierścień, pektorał, mitrę oraz pastorał. Po liturgii eucharystycznej i podpisaniu dokumentów nastąpiła proklamacja nowego biskupa przez świeckiego wiceprezydenta Synodu Kościoła.
Na zakończenie nabożeństwa bp Bangerter zwrócił się do wiernych w czterech językach urzędowych – Teraz potrzebuję Was wszystkich, abym z radością i godnie mógł sprawować mój urząd na pożytek Kościoła. Wszyscy potrzebujemy Ducha Świętego, który nami kieruje, abyśmy wciąż docierali do serc ludzi.
61-letni Frank Bangerter został wybrany na Biskupa Kościoła Chrześcijańskokatolickiego 24 maja 2024 roku po tym jak w stan spoczynku przeszedł jego poprzednik bp Harald Rein. Bangerter został ochrzczony w Kościele luterańskim w Niemczech, ale wychowany i konfirmowany został w Kościele ewangelicko-reformowanym w Szwajcarii, gdzie studiował teologię ewangelicką, a wcześniej ekonomię i zarządzanie zasobami ludzkimi.
W wieku 37 lat Frank Bangerter przeszedł do Kościoła Chrześcijańskokatolickiego, który jest trzecim co do wielkości wyznaniem chrześcijańskim w Szwajcarii (po Kościele rzymskokatolickim i Kościele ewangelicko-reformowanym) i posiada nieco ponad 12 tys. wiernych w 28 parafiach (w przeważającej mierze niemieckojęzycznych). Od 2010 roku Bangerter był proboszczem parafii starokatolickiej w Zurychu.
Zainteresowanie mediów wzbudza fakt, że bp Frank Bangerter od 28 lat żyje w związku ze swoim partnerem. Kościół Chrześcijańskokatolicki w Szwajcarii błogosławi małżeństwa jednopłciowe na takiej samej zasadzie jak małżeństwa heteroseksualne.
Na uwagę zasługuje nazwa Kościoła charakterystyczna wśród Kościołów starokatolickich Unii Utrechckiej, które zazwyczaj używają określenia starokatolicki lub połączenia słowa katolicki z narodowością – np. Kościół Polskokatolicki w Polsce. Przyjęło się tłumaczyć nazwę christkatholisch na język polski jako ‘chrześcijańsko-katolicki’, jednak bardziej rzeczowym tłumaczeniem byłoby ‘chrystusowo-katolicki’. Usus językowy wyparł jednak pierwotne znaczenie nazwy Kościoła w przestrzeni języka polskiego tak, że nazwa Kościoła może być odbierana jako pleonazm. Szwajcarscy starokatolicy interpretują nazwę Kościoła jako „ukierunkowani na Chrystusa katolicy” w sensie uznania Chrystusa za jedyną głowę Kościoła, ale też odrzucenia monarchicznego rządzenia Kościołem i władzy rzymskiego papieża.
Już niebawem na stronie ekumenizm.pl ukaże się obszerny wywiad z bp. Frankiem Bangerterem.