Mariawickie świętowanie w płockiej katedrze

0

15 sierpnia – w Święto Wniebowzięcia NMP i święto Poświęcenia Świątyni Miłosierdzia i Miłości – odbyły się w płockiej katedrze mariawickie centralne uroczystości, w których wzięli udział – oprócz liczniej niż w zeszłym roku zgromadzonego Ludu Mariawickiego – kapłani mariawici, goście ekumeniczni z Polski i Francji.

Dzień 15 sierpnia jest w tradycji mariawitów szczególna – nie tylko ze względu na znaczenie teologiczne i historyczne święta, ale też wspólnotowe. Tego dnia do Płocka przybywają mariawici z różnych parafii oraz diaspory, aby wspólnie się modlić i przeżywać wspólnotę. W tym roku wiernych było zauważalnie więcej niż w roku jubileuszowym 2018, co można było stwierdzić choćby po liczbie wiernych przyjmujących Przenajświętszy Sakrament w klasztornych ogrodach.

Wniebowzięcie NMP – Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku

W płockiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości trwają uroczystości Wniebowzięcia NMP. Uroczystej sumie przewodniczy Biskup Naczelny bp M. Karol Babi

Opublikowany przez ekumenizm.pl Czwartek, 15 sierpnia 2019

Nabożeństwo rozpoczęło się procesyjnym wejściem do Świątyni. Liturgii przewodniczył Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp Marek M. Karol Babi w asyście pozostałych biskupów mariawickich z Polski (bp. M. Włodzimierza Jaworskiego, bp. M. Ludwika Jabłońskiego i bp. M. Bernarda Kubickiego).

Na zakończenie liturgii kazanie wygłosił bp M. Karol Babi, przypominając historię i znaczenie święta Wniebowzięcia NMP dla mariawitów. – Jesteśmy mariawitami, dlatego jesteśmy wezwani, aby naśladować życie Maryi – mówił biskup. Duchowny przypomniał również duchowe znaczenie Świątyni dla mariawitów oraz słowa św. M. Franciszki Kozłowskiej wyrażające posłuszeństwo wiary w Chrystusa. Odniósł się także do wydarzeń, jakie miały miejsce w klasztorze w roku śmierci Mateczki podczas walk o Płock (1920-1921).

Oprawę muzyczną zapewnił Chór Młodzieżowy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz obchodząca 100-lecie istnienia orkiestra dęta z Parafii w Dobrej (woj. łódzkie).

Błogosławieństwa na zakończenie Mszy udzielili wszyscy obecni biskupi. Odśpiewany został również hymn „Ciebie Boga”, po którym błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem udzielił bp M. Bernard.

Obecni byli goście ekumeniczni z Kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej – ks. prot. Eliasz Tarasiewicz (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) oraz ks. Paweł Szwedo (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

Po nabożeństwie odbył się festyn, z którego dochód przeznaczony był na remont Świątyni.

Obchody zakończyły nieszpory, które poprowadził kapł. M. Jan Opala z Mińska Mazowieckiego.

Fragmenty nieszporów mariawickich

Fragmenty nieszporów mariawickich w Świątyni Miłosierdzia i Miłości (Płock)

Opublikowany przez ekumenizm.pl Czwartek, 15 sierpnia 2019

Krótką naukę poświęconą wystrzegania się przed materializmem, który może przesłonić życie duchowe, wygłosił bp M. Ludwik Jabłoński z diecezji lubelsko-podlaskiej.

Słowa pozdrowienia przekazał obecny na uroczystościach bp Roland Fleury ze Wspólnoty Świętej Marii w Mont-Saint-Aignan (Francja) – jest to niezależna wspólnota starokatolicka założona w 1964 roku przez bp. Maurice’a Cantora, która od kilku lat prowadzi z Kościołem Starokatolickim Mariawitów rozmowy o przyjęciu jurysdykcji kanonicznej mariawitów.

Nabożeństwo było rejestrowane przez TVP i będzie retransmitowane przez TVP2.


galeria