Odprawiono czerwone msze

0

W Wielkiej Brytanii i USA odprawiono tzw. czerwone msze, czyli uroczyste liturgie wotywne do Ducha Świętego, w których udział biorą przedstawiciele zawodów prawniczych oraz służb publicznych odpowiadających za przestrzeganie prawa. Barwą liturgiczną mszy jest czerwony jako symbol Ducha Świętego. Nazwa odwołuje się również do koloru szat członków Sądu Najwyższego oraz doktorów prawa w Anglii.

Czerwona msza, podczas której przywołujemy Ducha Świętego jest silnym i publicznym świadectwem naszej wiary w relację między wiarą i rozumem w jednym z najbardziej newralgicznych obszarów naszego wspólnego życia – powiedział podczas czerwonej mszy w katedrze westminsterskiej, bp George Stack.


Do katedry przybyli katoliccy sędziowie i adwokatura, w tym przewodniczący Trybunału Apelacyjnego Sir Gerald Barling.


W Wielkiej Brytani tradycja odprawiania czerwonych mszy sięga późnego średniowiecza (pierwszą odprawiono w 1245 roku w Paryżu). Obchodzi się ją w pierwszą niedzielę po św. Michale (zazwyczaj pierwsza niedziela października). W Anglii czerwoną mszę zaczęto celebrować za panowania Edwarda III, ok. 1310 roku. Zwyczaj ten zanikł w okresie reformacji i powrócił w 1891 roku. Początkowo czerwoną mszę odprawiano w kościele św. Anzelma i Cecylii (d. Sardinian Chapel), a od 1904 w katedrze westminsterskiej. Czerwone msze odprawiane są również w Szkocji w katedrze edynburskiej. Każdego roku intencje na liturgię opracowuje Towarzystwo im. Tomasza Morusa.


Także w USA czerwona msza przyciąga katolików, ale także chrześcijan innych wyznań. W rzymskokatolickiej katedrze w Waszyngtonie liturgii czerwonej mszy przewodniczył arcybiskup metropolita Waszyngtonu Donald W. Wuerl. W nabożeństwie wzięło udział pięciu katolickich sędziów Sądu Najwyższego oraz wiceprezydent USA Joe Biden.