- 9 listopada, 2023
- przeczytasz w 2 minuty
Papież wspiera herezję czynu poprzez pośrednie wsparcie i tolerowanie błogosławieństwa par jednopłciowych – powiedział kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i częsty krytyk papieża Franciszka. Wywiad z amerykańskiego portalu zniknął.
Papież heretyk
Papież wspiera herezję czynu poprzez pośrednie wsparcie i tolerowanie błogosławieństwa par jednopłciowych – powiedział kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i częsty krytyk papieża Franciszka. Wywiad z amerykańskiego portalu zniknął.
8 listopada br. amerykański portal katolicki LifeSitesNews kojarzony z konserwatywnym spektrum katolicyzmu, opublikował wywiad z kard. Gerhardem Müller, ongiś potężną postacią w Watykanie, a dziś częstym krytykiem obecnego pontyfikatu chętnie zapraszanym do programów katolickich i jeszcze chętniej udzielającym wywiadów.
Były już prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który już wielokrotnie krytykował papieża Franciszka, powiedział w wywiadzie dla portalu LifeSiteNews, że papież rozpowszechnia herezje, ale nie na tyle, aby zdjąć go z urzędu, gdyż brakuje formalnego aktu herezji. Niemiecki kardynał przekonywał w wywiadzie, że „herezje rzadko głoszono otwarcie”, a wprowadzano je do Kościoła poprzez działania pastoralne (duszpasterskie).
UPDATE Nov. 8, 2023, 2:30pm EST
After the initial publication of this article the main source URL at LifeSite News for Müller’s interview became inactive…https://t.co/zbgcDCCHXq— OnePeterFive (@OnePeterFive) November 8, 2023
Wywiad, który bez wyjaśnienia zniknął ze stron portalu, został jednak udokumentowany przez wiele redakcji, które donoszą teraz o wypowiedziach kardynała. Wpisują się one w ostrą krytykę pod adresem Watykanu, szczególnie po ogłoszeniu koncesji na rzecz osób rozwiedzionych, a chcących przystępować do komunii, oraz po ostatniej decyzji Franciszka, że osoby transseksualne mogą być ochrzczone, a także mogą być matkami czy ojcami chrzestnymi w Kościele rzymskokatolickim podobnie jak pozostałe osoby ze społeczności LGBTQ+.
Krytyczne, a miejscami gorzkie wypowiedzi kard. Müllera pod adresem Franciszka mnożą się od 2017 roku, gdy papież niespodziewanie odwołał niemieckiego hierarchę z urzędu prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Od tego czasu kardynał Müller chętnie udziela wywiadów i publikuje teksty – jak przekonuje – w obronie katolickiej ortodoksji. W 2019 wydał Manifest wiary – jak sam twierdził – na prośbę wielu biskupów, kapłanów i teologów.
Duchowny podpisywał się również lub wspierał tzw. dubia, a więc pytania niektórych hierarchów skierowanych do papieża, którzy obawiali się, że Franciszek poprzez niektóre swoje wypowiedzi i działania wprowadza zamęt w nauczaniu Kościoła. Ostatnie takie dubia zostały spisane przez pięciu kardynałów w październiku 2023 roku w kontekście Synodu Biskupów, a Müller, choć nie był ich sygnatariuszem, publicznie je wsparł.
Jednak mimo częstych i ostrych wypowiedzi kardynała, papież Franciszek czy Kuria Rzymska nie zabierają głosu w sprawie wypowiedzi niemieckiego hierarchy, zasadniczo je ignorując. Jego wypowiedzi rezonują głównie poprzez rozpowszechnianie ich i analizowanie w niektórych katolickich mediach, także polskich, które współtworzą wizerunek niezłomnego kardynała, jedynego sprawiedliwego, który sprzeciwia się „liberalizacji i protestantyzacji” Kościoła.