
- 19 marca, 2015
- przeczytasz w 3 minuty
Świeccy mariawici ponownie podejmują walkę o naprawę sytuacji w Kościele Starokatolickim Mariawitów - przynajmniej tak wynika z wniosków po ostatnim spotkaniu inicjatywy Razem dla Mariawityzmu.
Świeccy budzą się ze snu
Świeccy mariawici ponownie podejmują walkę o naprawę sytuacji w Kościele Starokatolickim Mariawitów — przynajmniej tak wynika z wniosków po ostatnim spotkaniu inicjatywy Razem dla Mariawityzmu.
Wznowienie działań wiąże się m.in. ze zbliżającym się końcem przedłużonej kadencji urzędującego Biskupa Naczelnego M. Ludwika Jabłońskiego. Pod koniec czerwca zbierze się w Płocku Kapituła Generalna, która zdecyduje o wyborze nowego Biskupa Naczelnego. Wierni mądrzejsi o doświadczenia minionych miesięcy, podczas których władze Kościoła zwodziły wiernych obietnicami dialogu postanowili ponownie przystąpić do działania przed kapitułą, ale także w trakcie samej kapituły.
Podczas spotkania, które odbyło się 8 marca w Warszawie, ustalono, że Inicjatywa podejmie kolejne próby ustalenia terminu spotkania z Radą Kościoła, która od sierpnia 2014 roku nie wykazywała większej chęci do rozmów ze świeckimi i to mimo zobowiązania do współpracy i dialogu. Świeccy chcą rozmawiać nie tylko o pozorowanych przygotowaniach do Synodu Kościoła, ale także o rzymskokatolicko-mariawickim dokumencie z 2011 roku, w którym bp Jabłoński i dwóch pozostałych mariawickich członków komisji zgodzili się na zdeprecjonowanie Objawień św. Marii Franciszki poprzez zaakceptowanie stwierdzenia, iż nie są one częścią doktryny mariawickiej.
Świeccy chcą również poznać stanowisko władz na publikację ks. prof. H. Seweryniaka, członka komisji mieszanej, nt. mariawitów. Dotychczas władze Kościoła nie dostrzegły potrzeby odniesienia się do książki, stawiającej pod znakiem zapytania nie tylko dialog mariawicko-rzymskokatolicki, ale przede wszystkim sens istnienia Kościoła mariawickiego w ogóle.
Po świętach Wielkiej Nocy świeccy planują rozpocząć ogólnokościelną kampanię informacyjną, dotyczącą rażących zaniedbań i działań władz Kościoła hamujących duchowy rozwój płockiego mariawityzmu, w tym prowadzenia polityki faktów dokonanych i nieliczenia się z opinią wiernych. Podczas spotkania omówiono listę konkretnych zarzutów pod adresem urzędującego biskupa.
Inicjatywa świeckich przystąpiła do ponownych działań po miesiącach uśpienia i dezorientacji, wynikającej m.in. z lekceważenia przez Biskupa Naczelnego postulatów wiernych. Dotychczasowe działania Inicjatywy świeckich mariawitów nie przyniosły realnych działań i spotkały się z niechęcią biskupów i wielu kapłanów.
» Ekumenizm.pl: Dialog niekonstruktywny i szkodliwy
DEMENTI
W związku z informacjami, jakie pozyskała Redakcja Ekumenizm.pl, a dotyczących innych tematów poruszanych podczas spotkania świeckich w Warszawie, zdecydowanie dementujemy, jakoby tekst, podejmujący ciąg kontrowersyjnych wydarzeń z lat 1935–1953, zawierał jakiekolwiek informacje, odnoszące się do rzekomej współpracy kapłana Jana M. Bernarda Kukli z UB i SB. Kapłan Kukla w ogóle nie jest wymieniony w tekście, którego termin publikacji nie został jeszcze ustalony. W ramach rozpoczętego w 2012 roku projektu badawczego, dotyczącego inwigilacji Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce w latach 1946–1990, nie znaleziono dokumentów świadczących o współpracy kapłana Kukli z komunistycznymi służbami. Są natomiast dokumenty świadczące o tym, że kapłan Kukla, podobnie zresztą jak wielu innych kapłanów mariawitów, znajdował się pod obserwacją bezpieki dzięki tajnym współpracownikom.