
- 27 czerwca, 2023
- przeczytasz w 4 minuty
Od 22 czerwca trwają w Wiedniu obrady Międzynarodowej Konferencji Starokatolickich Biskupów Unii Utrechckiej poświęcone kontaktom z siostrzanymi Kościołami anglikańskimi, kwestią walki z nadużyciami seksualnymi w Kościołach starokatolickich, ale też dialogowi ...
Unia Utrechcka z nową biskupką i biskupem, a w pakiecie rozczarowanie po dialogu z Rzymem
Od 22 czerwca trwają w Wiedniu obrady Międzynarodowej Konferencji Starokatolickich Biskupów Unii Utrechckiej poświęcone kontaktom z siostrzanymi Kościołami anglikańskimi, kwestią walki z nadużyciami seksualnymi w Kościołach starokatolickich, ale też dialogowi z Kościołem rzymskokatolickim i Kościołami luterańskimi. W obradach po raz pierwszy uczestniczy nowo konsekrowana biskupka Maria Kubin z Austrii oraz biskup-elekt ks. dr Andrzej Gontarek.
Wprawdzie program dorocznego spotkania biskupów starokatolickich Unii Utrechckiej był obfity to jednak jedno wydarzenie przyciągnęło największą uwagę – święcenia biskupie Marii Kubin z Kościoła Starokatolickiego w Austrii, pierwszej kobiety, która w ramach Unii Utrechckiej przyjęła sakrę biskupią.
Konsekracja odbyła się w luterańskim kościele Gustawa Adolfa w Wiedniu, a zebranych przywitał i pozdrowił bp Michael Chalupka, zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Augsburskigo Wyznania w Austrii. – W tym kościele odbywały się już różne uroczystości, w tym i moje wprowadzenie w urząd biskupa, ale jeszcze nigdy nie było święceń biskupich, a już w ogóle nie kobiet – cieszył się luterański biskup.
Konsekracji nowej biskupki dokonał abp Utrechtu Bernd Wallet w asyście Matthiasa Ringa (Kościół Starokatolicki w Niemczech) oraz bp. Haralda Reina (Kościół Chrześcijańsko-Katolicki w Szwajcarii), który wygłosił okolicznościową homilię.
Apostolskim zwyczajem ręce na nową biskupkę włożyli również biskupi starokatoliccy Unii Utrechckiej, w tym także biskupi w stanie spoczynku oraz biskupi diecezji europejskiej Kościoła Anglii, przedstawiciele Kościołów episkopalnych (anglikańskich) z USA, Hiszpanii, Portugalii i Filipin, a także Erik Eckerdal, biskup diecezji Visby z luterańskiego Kościoła Szwecji.
Link do całego nabożeństwa konsekracyjnego bp Marii Kubin
W uroczystościach wziął również udział przedstawiciel Kościoła Polskokatolickiego ks. Krzysztof Pikulski.
26 czerwca do uczestników Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich dołączył ks. dr Andrzej Gontarek, biskup-elekt Kościoła Polskokatolickiego. Przypomnijmy, że 13 czerwca br. Kościół Polskokatolicki wybrał czterech biskupów (trzech diecezjalnych, w tym zwierzchnika, i jednego pomocniczego), a 30 czerwca br. odbędzie się Rada Synodalna, która ustali datę, terminy oraz warunki konsekracji nowych biskupów.
W składzie Konferencji Biskupów Starokatolickich nie będzie to jedyna zmiana personalna. Biskupi zostali poinformowani, że w tym roku w stan spoczynku przejdzie szwajcarski biskup, dla którego była to ostatnia konferencja Unii Utrechckiej. W przyszłorocznym spotkaniu, które odbędzie się w Pradze, udział weźmie nowy biskup lub nowa biskupka Kościoła Chrześcijańsko-Katolickiego Szwajcarii.
W rozmowie z ekumenizm.pl bp Maria Kubin powiedziała, że Konferencja Biskupów zajmie się również ustaleniem „spójnych zasad międzynarodowych spotkań, które będą akceptowalne dla wszystkich stron”, co ma związek z faktem, że Kościół Polskokatolicki nie udziela święceń kapłańskich kobietom.
Łatwa i trudna ekumenia
Tematem spotkania biskupów będzie również dialog międzywyznaniowy, szczególnie ze Światową Federacją Luterańską, która w tym roku spotyka się na Zgromadzeniu Ogólnym w Krakowie. Gościem Zgromadzenia będzie również przedstawiciel Unii Utrechckiej. W kontekście luterańskim warto wspomnieć, że Unia Utrechcka posiada pełną jedność z ewangelicko-luterańskim Kościołem Szwecji, a niektóre Kościoły Unii przyjęły bilateralne umowy o gościnności eucharystycznej z lokalnym Kościołami luterańskimi jak choćby w Niemczech.
W niektórych krajach relacje są tak bliskie i partnerskie, że nie zdecydowano się na powołanie komisji dialogu, gdyż zarówno gościnność eucharystyczna, jak i ścisła współpraca są praktykowane od dekad (np. w Szwajcarii).
O ile dialog z Kościołami luterańskimi, mimo różnic teologicznych w rozumieniu urzędu i sakramentów, nie sprawia trudności o tyle z Kościołem rzymskokatolickim dialog ten właściwie stanął w miejscu i to po bardzo intensywnych latach pracy nad dwoma dokumentami Międzynarodowego Dialogu Rzymskokatolicko-Starokatolickiego.
Chodzi o teksty z 2009 i 2016 roku „Kościół i wspólnota kościelna” przetłumaczone także na język polski, które stwierdzały daleką zgodność, a różnice sprowadzono do terminu rodzinnej kłótni, która nie uniemożliwia nawiązania pełnej jedności. Tekst dokumentu został zaakceptowany przez Kościoły starokatolickie i parę lat przeleżał w watykańskich dykasteriach (jeszcze dłuższą historię ma polski dokument nt. małżeństw wyznaniowo mieszanych) i dopiero niedawno opublikowano wnioski.
Były już prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard Müller, doceniając pozytywne impulsy dialogu ze starokatolikami w kwestii dogmatów maryjnych czy autorytetu papieskiego, zaznaczył w ekspertyzie, że najpoważniejszym problemem jest święcenie kobiet przez starokatolików, gdyż praktyka ta „stanowi ingerencję w substancję święceń”.
Opinię byłego prefekta zaaprobował i przyjął jako własną kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Informacja o tym dotarła do abpa Utrechtu oraz Kościołów członkowskich, które nazwały ją „otrzeźwiającą”. W opinii Watykanu pełna jedność będzie możliwa, jeśli Kościoły starokatolickie wycofają się z wyświęcania kobiet.
Można uznać, że konsekracja bp Marii Kubin jest również zdecydowaną odpowiedzią przynajmniej części starokatolików. Zresztą, w rozmowie z katolickim portalem kath.ch zwierzchnik szwajcarskich starokatolików Harald Rein stwierdził: — Ależ oczywiście, że będziemy nadal święcić kobiety na diakonki kapłanki, a miejmy nadzieję, że wkrótce również na biskupki.
Z tej perspektywy wydaje się, że nawiązanie pełnej wspólnoty kościelnej między starokatolikami i rzymskimi katolikami jest niemożliwe. Po spotkaniu Międzynarodowa Konferencja Biskupów Starokatolickich wyda komunikat, który prawdopodobnie odniesie się także do tej sprawy.
Obrady Konferencji potrwają do późnego popołudnia 27 czerwca br.