Wierny ordynariatu premierem Alberty

0

W wyborach regionalnych w kanadyjskiej prowincji Alberta zwyciężyła Zjednoczona Partia Konserwatywna. W efekcie, premierem zostanie jej lider, Jason Kenney, który jest wiernym północnoamerykańskiego Ordynariatu dla katolików tradycji anglikańskiej.

Kenney wychował się w rodzinie anglikańskiej, ale w dorosłym życiu wybrał jedność z Kościołem katolickim. Obecnie, należy do Parafii Św. Jana Ewangelisty w Calgary. Po ogłoszeniu konstytucji Anglicanorum coetibus, parafia porozumiała się z władzami Kościoła Anglikańskiego Kanady w sprawie odkupienia nieruchomości i praktycznie w całości weszła w skład nowo powstałego Ordynariatu Katedry Św. Piotra.

Kanadyjskie parafie Ordynariatu są wydzielone w osobny Dekanat Św. Jana Chrzciciela (patrona Kanady). Z ciekawostek, jedna z tych parafii znajduje się w miejscowości Tyendinaga, na terenie należącym do Indian z plemienia Mohawków – którzy zdecydowali się wejść w skład Ordynariatu ze względu na liberalny kierunek obrany przez kanadyjskich anglikanów. Inne parafie znajdują się m.in. w Ottawie, Vancouver, Toronto i Edmonton.

Dotychczasowy przełożony kanadyjskiego dekanatu, ks, Carl Reid, został niedawno wyznaczony przez papieża Franciszka na nowego zwierzchnika australijskiego Ordynariatu Matki Boskiej od Krzyża Południa (poprzedni osiągnął wiek emerytalny). Podobnie jak w Kanadzie, także w Australii odległości pomiędzy poszczególnymi parafiami Ordynariatu są olbrzymie – zwłaszcza że oprócz Australii, znajdują się także w Japonii, a powstają na Filipinach.

Papież Franciszek zaktualizował także ostatnio normy wykonawcze dla trzech istniejących Ordynariatów, m.in. doprecyzowując ich uprawnienia do tworzenia własnych seminariów (co jest konieczne ze względu na to, że liczba powołań rośnie).

Na październik br., Kongregacja Doktryny Wiary zaplanowała w Rzymie uroczyste sympozjum z okazji dziesiątej rocznicy wydania konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus, którą papież Benedykt ułatwił przechodzenie na katolicyzm całych wspólnot anglikańskich (a nie tylko pojedynczych wiernych), a jednocześnie zagwarantował im możliwość zachowania własnego rytu liturgicznego i innych elementów tradycji anglikańskiej (papież określił ją „skarbem, który może ubogacić Kościół katolicki”).

Obecnie, liczebność trzech istniejących na świecie Ordynariatów szacuje się na około 250 księży oraz ponad 20 tys. wiernych.