Zmarł bp Marek Kordzik

75

10 grudnia 2016 roku zmarł nagle ks. bp Marek Kordzik, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w RP. Duchowny kierował niewielką wspólnotą od 1999 roku.

Pogrzeb bp. Kordzika odbędzie się 16 grudnia na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Łodzi.

(Aktualizacja 17.12.2016: pogrzeb bpa Kordzika został odwołany ze względu na trwające śledztwo prokuratury)

W połowie stycznia 2017 roku zaplanowany jest synod Kościoła, który ma wybrać nowego zwierzchnika.

Kościół Starokatolicki w RP uważa się za spadkobiercę misji starokatolickiej, która pojawiła się w Polsce w latach 30. XX wieku. Jej animatorem był bp Władysław Faron, który pod koniec życia powrócił do Kościoła rzymskokatolickiego, a następnie bp Zygmunt Szypold, który został pochowany jako rzymski katolik. W 1965 roku Kościół przestał oficjalnie istnieć, a wierni przeszli do różnych Kościołów – rzymskokatolickiego, polskokatolickiego i Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Na początku lat 90. Kościół reaktywował Wojciech Kolm (od 1999 r. biskup), który w atmosferze skandalu został pozbawiony urzędu w 2006 r., a w niejasnych okolicznościach powrócił niedawno w skład duchowieństwa tego wyznania.

Do czasu synodu obowiązki zwierzchnika pełni ks. Henryk Hawryszczak.

Informacje o Kościele Starokatolickim w RP są trudno dostępne. Strona internetowa zmieniała adresy i wielokrotnie była deaktywowana.

 

komentarze

 • Bicz Montaillou

  Hola, hola! Kolm nigdy nie został pozbawiony urzędu – to była oficjalna informacja dla ogólnopolskich mediów i reszty świata, nieoficjalnie nigdy nie został usunięty.

  Kordzik żył w bliskiej komitywie z Kolmem – wystawiał mu co rusz dokumenty potwierdzające jego działalność – a to potwierdzenie tego, że jest duchownym, a to dekret uchwalający utworzenie nowej parafii.

  Na pewnym zdjęciu z 2014 roku można zobaczyć Kolma, który ubrany w pełne pontyfikalia stoi przy ołtarzu – to zdjęcia z uroczystości święceń prezbiteriatu jednego z duchownych „kościółka” – ks. Artura W. Mało widoczna jest mitra „biskupa” Kordzika, ale nadzwyczaj zauważalna.

  Dla mnie sprawa jest prosta – delegalizacja teraz, natychmiast. To zbiegowisko pedofilii, oszustów, złodziei.

 • Tomasz

  Bicz, co się stało z Twoim blogiem? 🙁 ciężko jakieś newsy dorwać.

 • Bicz Montaillou

  Miło czytać wpisy, w których ktoś tęskni za twoimi wypocinami 😉

  Blog wróci, już lada dzień – cierpliwość podparta modlitwą to najwspanialsza z cnót! 😉

 • Bicz Montaillou

  PS. – do wiadomości redakcji – polecam przeanalizować nekrolog, umieszczony na kolejnej, oficjalnej stronie Kościółka – http://starokatolickikosciol.pl/nekrolog.jpg

  Boczki zrywać, droga Ekumenio, boczki zrywać… 😉

 • Tomasz

  No to go go go 😉 A dlaczego zniknęła? Pewne środowiska wpływ wywarły?

 • Bicz Montaillou

  Drogi bracie Tomaszu,

  niestety – po moim „showmustgoon” procesie na temat biskupa S., rozpętało mi się małe piekiełko – telefony w środku nocy nie należały do najprzyjemniejszych, z racji sporego natłoku pracy i innych zajęć postanowiłem usunąć się w cień i na spokojnie przeanalizować sobie wszystko.

  Śmierć „Prymasa” Kordzika dodała Świętemu Oficjum skrzydeł, bo niezbadane są tony dokumentów, mających swoje umocowanie w rękach KS w RP.

  Aż strach pomyśleć, ile brudu schowane jest pod płaszczem, memento mori, biskupa Marka.

 • darqha

  A można prosić o aktualny adres strony?

  Ok. już widzę, że poza nekrologiem nie ma nic.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  „W 1990 roku Kościół reaktywował bp Wojciech Kolm, który w atmosferze skandalu został pozbawiony urzędu w 1996 r., a w niejasnych okolicznościach powrócił niedawno w skład duchowieństwa tego wyznania”.

  Droga Redakcjo, to tak specjalnie z tymi datami, czy wypadek przy pracy? Skrótowa chronologia wydarzeń przedstawia się następująco:
  1) w 1993 roku Pan Wojciech Kolm (wówczas świecki) został wybrany Zwierzchnikiem Polskiego Kościoła Starokatolickiego
  2) w 1996 roku dzięki ks. Wojciechowi Kolmowi wspólnota została wpisana do MSWiA jako Kościół Starokatolicki w RP
  3) w 1999 roku ks. Wojciech Kolm przyjął sakrę
  4) w 2003 roku bp. Wojciech Kolm został aresztowany
  5) w 2006 roku bp.Wojciech Kolm (teoretycznie) został pozbawiony urzędu
  6) w 2014 roku zaczął się pokazywać to tu i tam, co mogłoby sugerować, że „powrócił”. Ale określenie to jest mało adekwatne do sytuacji. Trudno powrócić do czegoś, czego się nie zostawiło i w czym się cały czas jest.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Nie wiedziałem, że bp.Kordzik był Arcybiskupem i Prymasem Narodowych Kościołów Katolickich. Jak się uprzeć to i może był prymasem dla tych naszych rodzimych, m.in. Katolickiego Kościoła Narodowego?

 • Bicz Montaillou

  Niezbadane są tytuły starokatolickich biskupów.

  To jednak pokazuje, że w „nowożytnej” historii Kościołów Starokatolickich mieliśmy jednocześnie dwóch „prymasów” – śp. abp Marka Kordzika oraz bp Adama Rośka – Prymasa Międzymorza.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Może tak być. Ale też możliwe, że mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której był prymas i antyprymas. Pytanie tylko, który był którym.

 • Tomasz

  A to pewne że to od Kazimierza? Słyszałem o tym już jakiś czas temu, ale ciągle mam nadzieję że to jest jednak „fake” i ktoś chciał mu zagrać koło nosa. Przy okazji – co się faktycznie stało z księżmi KS – mowa o Michale H oraz Łukaszu A. ? Ktoś wie jaki był faktyczny powód usunięcia się z KS?

 • Tomasz

  Ok, ale wiesz jak to działa – chcesz koledze narobić problemów? Wrzuć ogłoszenie tego typu z jego numerem telefonu. Dlatego to mnie zastanawia, nie neguję tego faktu mimo wszystko. A szanowni księża Michał i Łukasz dawno temu zostali przywróceni? Jakoś ich nie było nigdzie widać; akurat uważam że Oni mogli sporo zdziałać na polu duszpasterskim KS – i mam nadzieję że nie są z takiej Ligi jak powyższe ogłoszenie 😀

 • Bicz Montaillou

  Wg. ostatniej woli zmarłego abp Kordzika wszyscy duchowni objęci karą suspensy zostali przywróceni w struktury KS w RP.

  Dla mnie temat jest prosty – delegalizacja struktur KS to jedyne słuszne rozwiązanie. Pedofilia Kolma, oszustwa Nowaka i Kordzika plus drobne przestępstwa reszty to podstawa do tego, by doprowadzić do rewizji wpisu.

 • Tomasz

  Suspensy się tam zawsze gęsto kładły… btw tak z ciekawości – jesteś blisko tego towarzystwa że masz takie informacje?

 • Bicz Montaillou

  Jestem osobą totalnie niezwiązaną z Kościołem Starokatolickim w Rzeczypospolitej. Informacje uzyskuje różnymi kanałami, ot co 😉

 • Tomasz

  Rozumiem, rozumiem. A wiadomo może czego dotyczy śledztwo prokuratury że musieli pogrzeb przesuwać?

 • redakcja ekumenizm.pl

  Dziękujemy za zwrócenie uwagi. To była oczywiście omyłka pisarska! Jeszcze raz dzięki.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Droga Redakcjo, zdanie: „W 1990 roku Kościół reaktywował bp Wojciech Kolm” jest nadal niezgodne z prawdą. W 1990 roku Wojciech Kolm nie był jeszcze biskupem, a nawet księdzem – był Panem Wojciechem Kolmem. I jeśli traktujecie „reaktywację”, jako wpis do MSWiA – to na pewno nie był to rok 1990, tylko 1996.

 • Bicz Montaillou

  Na razie nic nie wiadomo w tej sprawie, ze względu na trwające postępowanie prowadzone przez właściwą prokuraturę na terenie miasta Łódź.

 • wujek.prawy

  W necie pelno zdjec bp Kor z Kolmem i tym Now ktory te domy prowadzil. Dziennikarze nakryli tez bp Kor jak zostawal w willi tego Now na noc.
  Lepiej niech ktos napisze co kordziko-kolmici zrobili ks. Zbyszkowi Czertwanowi. Uciekl od nich

 • wujek.prawy

  Czy chodzi o mozliwosc otrucia?

 • Bicz Montaillou

  Zbigniew Czertwan odszedł z własnej, nieprzymuszonej woli z KS w RP, ze względu na fakt, iż nie godził się na jakąkolwiek pozycję lobby homoseksualnego, które jest kolosalną większością w strukturach „kordzikowców”.

  Brak jakiegokolwiek wsparcia pasterskiego ze strony Kordzika przypieczętowało jego decyzję.

 • wujek.prawy

  Ostrzegano go ze w tym kosciolku kazdy kaplan jest cieply ale i tak dal sie wyswiecic.

 • Bicz Montaillou

  To już jego sprawa.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  To już stosunkowo „stare” dzieje, które poprzedziły całą aferę ze Zgierzem i Domami Opieki Marka N. Teraz Marek N – najwyżej może przewodzić nabożeństwom w więzieniu, a bp.Marek nie będzie miał wpływu na działanie Kościoła. Jak się poukładają Ci, którzy pozostali w grze – czas pokaże. Zwłaszcza, że pojawiła się też nowa krew w szeregach Kościoła. Jestem ciekaw Synodu i decyzji, które tam zapadną.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Chyba nie dał się wyświęcić, tylko chciał się wyświęcić…
  Bardzo chciał być księdzem, który ma jurysdykcję i łączność ze swoim biskupem. Pisał zresztą o tym także na forum ekumenizm.pl. A ponieważ w ówczesnym Senioracie zaczęły się różne dziwne rzeczy dziać, to szukał innych możliwości. To prawda – ostrzegaliśmy go, także tutaj. Ale umówmy się – jaką wymierną wartość mają ostrzeżenia napisane przez forumowiczów na anonimowym forum? Żadną. Poszedł za głosem, intuicją czy czym tam można iść i sam się przekonał jak jest. Tyle.

 • Bicz Montaillou

  Będzie kiszka a nie Synod – podobno z góry już wszystko poustawiane, panie kolego Andrzeju 😉

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Bicz, no to zwiastunem dobrych wieści nie jesteś. Chcesz powiezieć, że kler Kościoła Starokatolickiego będzie rządzony przez tęczowy pastorał? Nie, powiedź że to nie prawda.

  A jeśli jednak – to będzie rodzima, łódzka tęcza, czy z Warszawy?

 • Bicz Montaillou

  Niestety, Inkwizycja od zawsze dobrych wieści za sobą nie włóczyła, ot co 😉

  Prawie na 100 % potwierdzone jest, że ” and the winner is… biszop from Lodz.”

 • Tomasz

  Kaziu ze niby? A co z Czarkiem? 🙂

 • Bicz Montaillou

  Czarek może co najwyżej zostać „wikariuszem generalnym” 😉

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Pozwolę się nie zgodzić. Czarek w tym momencie jest najlepiej przygotowanym w KS do pełnienia funkcji. Przynajmniej ma już strój 🙂

 • Tomasz

  I to elegancko dopasowany. Ale to by były jaja jakby został biszopem. Obawiam się że bez solidnej jurysdykcji i aktywbego biskupa to wszystko nie przetrwa. Ks Kazimierza jakos nie widze w tej roli, nawet prawde mowiac ks Henryka tez nie. W ogole jest tam ktos z wyksztalceniem wyzszym teologicznym?

 • Bicz Montaillou

  Nie, ale za to jest sporo kleru z wykształceniem gimnazjalnym bądź średnim, niepełnym.

  PS. Wróciłem do pisania – https://biczmontaillou.wordpress.com/

 • Bicz Montaillou

  Chodzą słuchy, drogi Andrzeju, że ksiądz Kazimierz również wyciągnął z szafy różowe i tęczowe ornaty. Pierścień biskupi pożyczy od tęczowego biskupa ze Stolicy i voilà, biskup jak się patrzy! 😉

 • Artur Wieciński

  Szkoda, że wszystkich ocenia się jedną miarą.

 • Bicz Montaillou

  Racja, zapomniałem dodać – homoseksualistów również.

  Gdyby czcigodny „ksiądz” miał jakieś „ale” w temacie święceń osób o wiadomej orientacji, podsyłam sztandarowy wpis, w którym Watykan potwierdza, że osoby homoseksualne nie mogą pełnić posługi duszpasterza – http://malydziennik.pl/brawo-kaplanstwo-nie-dla-homoseksualistow-watykan-potwierdza-zasady,858.html

  PS. Gdyby nie chciał „ksiądz” być mierzony jedną miarą, którą mierzymy Kolma i Nowaka, to nie przyjąłby święceń z Jego rąk.

  Tak, wiemy wszyscy, że Kolm położył jako drugi na „księdzu” ręce podczas uroczystości święceń prezbiteriatu. 😉

 • Bicz Montaillou

  Droga Redakcjo,
  przesyłam link do nowej strony KS w RP:

  http://starokatolicy.pl/

  Polecam szczególnie zapoznać się z Radą Kościoła:
  Zwierzchnik Kościoła – wakat
  Wikariusz Generalny Kościoła – wakat
  Pozostali Biskupi Kościoła – ks. bp Wojciech Kolm
  Kancelerz Kurii – ks. dk Patryk Paleń
  Sakrbnik Generalny Kościoła – ks. dk Robert Kreft
  Przełożeni Generalni Zakonów i Zgromadzeń – o. Kazimierz Dorociński
  Rektor Seminarium Duchownego – wakat

  Szkoda, że nikt nie dodał funkcji: Kapelan Służby Więziennej i Osób Skazanych – ks. dk. Marek Nowak

 • Andrzej Piotr Grodzki

  A jaką miarą chciałby ksiądz być oceniony? Taką bez brania pod uwagę: obecności bp. Kolma na księdza święceniach i w ogóle w Kościele, a także obeności i działalności dk. Nowaka? Jak to zrobić proszę księdza?

 • Bicz Montaillou

  Gdyby miał „ksiądz” jeszcze jakieś obiekcje co do naszej miary, to tutaj przedstawiam dane, na podstawie których ją wykreowaliśmy:

  http://starokatolicy.pl/duchowni.html

 • matthi

  Niech odpoczywa w pokoju.

 • Andrea

  co do ważności chrztu, o którym na podanej stronie www – to jednak dla większości Kościołów PRE, poza prawosławnymi i baptystami, jeśli chrzest był udzielony z intencją chrztu (a nie np. nakręcenia sceny filmowej), była użyta woda i wypowiedziano formułę trynitarną, to taki chrzest – niezależnie od moralnej, kanonicznej, religijnej, światopoglądowej itd kondycji udzielającego – jest ważny. „Wzajemne uznanie chrztu” z 2000 r. uprościło procedury, ale nie wprowadziło nowych zasad dokrynalnych co do uznawania chrztu.

 • Bicz Montaillou

  Droga Andreo,
  idąc Twoim tokiem rozumowania, wychodzi na to, że jeżeli idiota bez wykształcenia teologicznego zarzuci na grzbiet sutannę, to może udzielać ważne chrztu, który zostanie uznany przez większość Kościołów.

  Hola, hola – przypominam, że Kordzikowcy nie są przez żaden Kościół uznawani ( sam rzymkat. mówi o nich, że mają problem z ich sakramentami (informacja zweryfikowana w paru rzymskokatolickich kuriach )), a święcenia ich kapłanów są wątpliwe.

  Zaznaczyłem, że chrzest PRAWDOPODOBNIE nie będzie uznawany.
  Przypadki nieuznawania chrztu są publicznie znane; to co napisałem to nie jest żaden mój wymysł o wpis oparty o niepodważalne fakty.

 • Andrea

  to nie moje rozumowanie, tylko wielowiekowe nauczanie o chrzcie na zachodzie. Inaczej ujmują to Kościoły prawosławne z jednej i baptystyczne z drugiej strony; natomiast nic mi nie wiadomo, żeby w tradycji i doktrynie Kościołów zachodnich były podstawy do nieuznania chrztu udzielnego przez idiotę, nawet bez zarzuconej sutanny, o ile warunki, o których pisałem zostały spełnione. Każdy może ochrzcić, nawet sam będąc nieochrzczony i niewierzący, i wiodąc życie uznane za niemoralne i przestępcze, i będąc teologicznym ignorantem. Co do intencji, – zgodnie z tradycyjnym nauczaniem – wystarczające jest udzielenie chrztu św. z intencją dokonania tego aktu, jak Kościół go dokonuje, nawet jeśli udzielający nie wie zupełnie, co akt ten oznacza. Można taki chrzest uważać za całkiem niegodziwy, bezowocny (zależnie od tradycji), ale w obrębie „tradycyjnej” teologii zachodniej jest niestety ważny. Natomiast co do praktycznych aspektów każdy przypadek takiego chrztu, o którym piszemy winien być zbadany osobno. IMHO nie wystarczy zaświadczenie o chrzcie. Jednak chrztu „sub conditione” (w przypadku Kościoła łacińskiego) wolno udzielić jedynie w przypadku wątpliwości pozytywnej. Orzeczenie ex genere o nieważności chrztu w określonej wspólnocie należałoby u Was do kompetencji Stolicy Apostolskiej (tak jak jest np. w przypadku np. LDS).

 • Bicz Montaillou

  Tak czy owak, dla KEP sprawa KS w RP jest jasna – udzielane przez nich sakramenty nie są uznawane przez Stolicę Apostolską, a co za tym idzie również przez Kościół.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  „Co do intencji, – zgodnie z tradycyjnym nauczaniem – wystarczające jest udzielenie chrztu św. z intencją dokonania tego aktu, jak Kościół go dokonuje, nawet jeśli udzielający nie wie zupełnie, co akt ten oznacza”.

  No chyba jednak nie. Jak można udzielić chrztu z intencją taką, jaką ma Kościół (kiedy takiego chrztu udziela), jeśli nie wie się – co sam chrzest oznacza?

  Kan. 861 – § 1. Zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup, prezbiter i diakon, z zachowaniem przepisu kan. 530, n. 1.

  § 2. Gdy szafarz zwyczajny jest nieobecny lub ma przeszkodę, chrztu godziwie udziela katecheta albo inna osoba wyznaczona do tej funkcji przez ordynariusza miejsca, a w wypadku konieczności każdy człowiek, mający właściwą intencję. Duszpasterze, zwłaszcza zaś proboszcz, powinni zatroszczyć się o to, aby wierni zostali pouczeni o prawidłowym udzielaniu chrztu.

  Kan. 862 – Poza wypadkiem konieczności, nie wolno nikomu bez odpowiedniego zezwolenia udzielać chrztu na obcym terytorium, nawet swoim podwładnym.

  A zatem – nie jest to takie proste…

 • Andrea

  Nie piszemy o tym komu wolno i kiedy wg KPK chrzcić, a o tym czy taki chrzest jest ważny, To zupełnie różne rzeczy. „intencja uczynienia tego, co czyni Kościół” jest dokładnie taką intencją, jak jest sformułowana: ktoś polewając/zanurzając w wodzie, i wypowiadając formułę trynitarną, chce dokonać tego, czego dokonuje się w Kościele robiąc to samo. Udzielający nie musi znać się na tym ani wiedzieć co się wówczas czyni, dlaczego się czyni, ani podzielać wiary Kościoła w skuteczność tego aktu. Chrzest taki może być niegodziwie udzielony, sprzeczny z normami Kościoła – ale jeżeli są spełnione warunki, o których mowa, jest ważny.

 • Andrea

  Stolica Apostolska się raczej w sprawie KSwRP nie wypowiadała, i wątpię czy zabierze głos, więc jej nie mieszajmy. Nie piszę o „sakramentach”, a jedynie o chrzcie – sprawa innych sakramentów to zupełnie odmienna sprawa, szczególnie w kontekście „Kościołów PRE”.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Żeby chrzest był ważny – w myśl KPK Kościoła Rzymskokatolickiego – udzielający musi wiedzieć, co ma robić i czego użyć (wypowiedzenie formuły zwierającej konkretne słowa plus oblanie wodą/ zanurzenie w wodzie – nie wiedząc tego nie ochrzci). Druga sprawa: udzielający chrztu musi również mieć wolę (intencję) ochrzczenia kandydata w duchu religii katolickiej.

 • Bicz Montaillou

  Czyżby siostra negowała stanowisko KEP? 😉
  Wysłałem do nich zapytanie w tejże sprawie, skontaktowałem się biegłymi doktorami kanonistami – odpowiedź była jasna – sakramenty KS nie są uznawane jako ważne.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Przekonanie to jedno, Kodeks Prawa Kanonicznego to drugie. KEP raczej opiera się na tym drugim.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  No i podstawowa sprawa: PRE w tym konkretnym przypadku, czyli relacji KS – KRK nie ma żadnego znaczenia. Ani jeden, ani drugi Kościół do tej rady nie należy…

 • Bicz Montaillou

  I na tym właśnie powinniśmy opierać się w ocenie ważności „sakramentów” udzielanych przez duchownych „Kościółka”.

 • Andrea

  Chrzest jest nieważny? Bo o tym piszemy, a nie ogólnie o „sakramentach”. Nieważny tylko z tego powodu, że udzielający jest na liście duchownych KS, nawet jeśli była intencja, materia i forma? Proszę pokazać stanowisko KEP. KEP ma uprawnienia by takowe wydawać?

 • Bicz Montaillou

  E-mail który wystosowałem do KEP wraz z odpowiedzią będzie udostępniony na moim blogu w artykule na temat „kordzikowców” zaraz po zakończeniu Synodu.

 • Jowita

  Pedofilia w tym kościele dotarła też nad morze…
  a wśród tych „drobnych przestępstw reszty” ponoć przewija się także obrót środkami wpływającymi na nastrój

 • Jowita

  prok zezwolił na kremację po przeprowadzeniu sekcji ale w dniu pogrzebu nie było jeszcze wyników sekcji, tzn. jeszcze trwały szczegółowe analizy pobranych próbek i inne czynności
  sekcję zasugerował lekarz pogotowia wezwany do mieszkania zmarłego, zgon nastąpił prawdopodobnie w trakcie lub bezpośrednio po … spotkaniu towarzyskim (?), stąd sekcja

 • Bicz Montaillou

  Chodzi o x. J. D. K z Gdańska?

 • Jowita

  nazwisk tych duchownych nie znam, ale z Gdańska

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Skoro prokurator zezwolił na kremację, mimo braku ostatecznych wyników, to chyba nie ma w tym nic podejrzanego, czy jest?

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Jowito, pedofilia nie dotarła nad morze. Ale z morza się w jakimś sensie wywodzi. Niestety. Najbardziej znane „ognisko” było najpierw w Markach, potem w Wojcieszowie – to wszyscy doskonale wiemy. Ale równolegle działo się też i w Gdańsku, i w wielu innych miejscach, gdzie ksiądz z Gdańska przebywał. Co więcej: zarówno ksiądz z Gdańska, bp z Wojcieszowa, jak i jeszcze jeden znany w Polsce pedofil bardzo dobrze się znają i nie raz działali wspólnie.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Jowito, co dokładnie masz na myśli pisząc o owych środkach wpływających na nastrój – co to za środki?

 • Jowita

  czyli to ja z drugiej strony poznaję to towarzystwo

  źle to zabrzmiało, ale wiecie o co chodzi 🙂

 • Jowita

  ZMS zebrał wszelkie dowody więc ciało nie było potrzebne i dlatego prok mógł zezwolić na jego pochowanie.
  Wyniki już prawdopodobnie są ale się tym bliżej nie interesowałam.

 • Jowita

  substancje, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Uważasz, że sprawa jest jeszcze nieprzesądzona? W sensie – że możliwe jest, że jednak ktoś „pomógł”?

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Mam wrażenie, że choć znamy ich z różnych stron, to jeszcze nie jednym zaskoczą.

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Mówisz o jakieś formie narkotyków, psychotropów, środków przeciwbólowych?

 • Jowita

  od czasu zniknięcia Nowaka ks.biskup bardzo często i hucznie imprezował, raczej sam nie ponosił kosztów tych zabaw skoro jego kasjer był niedostępny.
  W mojej ocenie jeśli ktoś umożliwia alkoholikowi nieograniczony dostęp do alkoholu to przyczynia się do jego śmierci

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Mocne, ale prawdziwe. Ktoś, wiadomo kto, nie ma całkowicie czystych rąk. Zresztą mam wrażenie, że to po prostu był swego rodzaju interes. Alkoholik – by mieć nieograniczony dostęp do alkoholu zrobi dużo. A jak już jest upojony, to też dużo można z nim załatwić…