Ewangelickie dziedzictwo w sieci
- 10 listopada, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
W Święto Reformacji Kościół Ewangelicko-Augsburski uruchomił aplikację internetową “Nasza Historia”, będącą uzupełnieniem do strony Dekada Reformacji, oficjalnej witryny Kościoła poświęconej obchodom 500-lecia Reformacji. Aplikacja podzielona jest na cztery działy: osoby, kościoły, cmentarze i inne (kantoraty, szkoły etc.). Strona uwzględnia obiekty, które kiedyś były używane przez ewangelików, ale też takie, które wciąż są w posiadaniu Kościoła. Ważnym celem aplikacji jest dokumentacja (nie)istniejących budynków kościelnych, […]
W Święto Reformacji Kościół Ewangelicko-Augsburski uruchomił aplikację internetową “Nasza Historia”, będącą uzupełnieniem do strony Dekada Reformacji, oficjalnej witryny Kościoła poświęconej obchodom 500-lecia Reformacji. Aplikacja podzielona jest na cztery działy: osoby, kościoły, cmentarze i inne (kantoraty, szkoły etc.). Strona uwzględnia obiekty, które kiedyś były używane przez ewangelików, ale też takie, które wciąż są w posiadaniu Kościoła. Ważnym celem aplikacji jest dokumentacja (nie)istniejących budynków kościelnych, ale przede wszystkim ludzi związanych z Kościołem — znanych i nieznanych.
- Aplikacja jest niezwykłym narzędziem. Chcemy Was zachęcić do jej aktywnego współtworzenia. Nikt nie jest w stanie w pojedynkę czy nawet w zespole opisać wszystkie miejsca czy postaci związane z naszym wyznaniem. Natomiast wszyscy razem jesteśmy możemy stworzyć niezwykle dzieło dokumentujące nasze dziedzictwo — napisał zwierzchnik polskich luteranów ks. bp Jerzy Samiec w tekście opublikowanym na stronie www.luter2017.pl.
Jednym z celów pomysłodawców aplikacji (www.historia.luter2017.pl) jest zachęcenie do współpracy osób, szkół i instytucji pozarządowych na co dzień opiekujących się śladami ewangelickiej obecności w regionach. Z tego też powodu materiały na stronę może po zarejestrowaniu przesyłać każdy, przyczyniając się do współtworzenia wirtualnego muzeum polskiego ewangelicyzmu.
Kolejnym krokiem będzie stworzenie przed 2017 rokiem aplikacji na urządzenia mobilne z funkcją lokalizacji obiektów. Aktualnie strona bazuje na mapach Google i nie jest wyposażona w funkcję GPS.