
- 17 maja, 2016
- przeczytasz w 3 minuty
„Pieśni wiary” – pod takim hasłem odbywa się VI Festiwal Kultury Protestanckiej we Wrocławiu. Przez tydzień w różnych częściach miasta będzie można nie tylko posłuchać chrześcijańskiej muzyki, ale także dowiedzieć się więcej na temat jej korzeni. W programie F...
VI Festiwal Kultury Protestanckiej we Wrocławiu
„Pieśni wiary” – pod takim hasłem odbywa się VI Festiwal Kultury Protestanckiej we Wrocławiu. Przez tydzień w różnych częściach miasta będzie można nie tylko posłuchać chrześcijańskiej muzyki, ale także dowiedzieć się więcej na temat jej korzeni. W programie FKP znalazły się koncerty, warsztaty, spotkania z artystami i wykłady.
Festiwale Kultury Protestanckiej stały się już stałym punktem na mapie wiosennych wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu. W ubiegłorocznej edycji, poświęconej 70. rocznicy śmierci Dietricha Bonhoeffera uczestniczyło ponad 1000 osób.
- W tym roku spodziewamy się jeszcze wyższej frekwencji niż w latach poprzednich ze względu na temat festiwalu, czyli muzykę. Przygotowaliśmy bardzo różnorodny program, z którego każdy może wybrać coś, co go interesuje — mówi prof. Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, jednego z organizatorów Festiwalu — Pragniemy pokazać, że muzyka chrześcijańska zawiera w sobie ogromne bogactwo form i treści, które w niezwykły sposób łączą ludzi i społeczności. Wydaje mi się, że szczególnie dzisiaj potrzebujemy wspólnoty oraz narzędzi, które pozwolą nam porozumieć się, spojrzeć na drugiego człowieka z większym zaufaniem i wrażliwością. Muzyka może być katalizatorem dobrych emocji i dialogu między ludźmi. Między innymi od tej strony chcemy ją zaprezentować — dodaje rektor EWST.
Festiwal rozpoczął się 16 maja koncertem pod tytułem „Jak Kuba Bogu…”, podczas którego zaprezentowano psalmy w rytmach latynoamerykańskich. We wtorek 17 maja z klimatycznym recitalem wystąpi Tomek Żółtko, zaś w piątek 20 maja w ramach FKP zagra zespół Be The Light Band. Tego samego dnia mamy szczególną niespodziankę dla wszystkich fanów muzyki Mate.O – to właśnie na naszym Festiwalu odbędzie się premierowy koncert najnowszej płyty „Pieśni naszych Ojców”. Nie zabraknie też charakterystycznego dla nurtu ewangelikalnego uwielbienia – koncert o takim charakterze odbędzie się w sobotę 21 maja.
Muzyka będzie obecna nie tylko podczas koncertów. 18 maja zapraszamy na wieczór refleksyjno-muzyczny „Pieśni nad pieśniami. Muzyka pamięcią wiary”, w trakcie którego przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich przedstawią i zaprezentują pieśni charakterystyczne dla swoich nurtów.
W czwartek 19 maja porozmawiamy z Natalią Niemen-Otrembą i Mateuszem Otrembą (Mate. O) o muzyce i jej roli w ich życiu. Tego samego dnia o roli muzyki i sztuki nawet w najcięższych chwilach będzie mówił Adam Rajczyba, podczas wykładu „Muzyka i sztuka wobec zagłady na przykładzie Alice Herz-Sommer”.
Wydarzenie nawiązujące do muzyki protestanckiej nie mogłoby zaistnieć bez postaci Jana Sebastiana Bacha. To właśnie on będzie bohaterem wykładu dr Andrzeja Wątorskiego, w piątek 20 maja.
Osoby, które chcą w bardziej aktywny sposób uczestniczyć w Festiwalu mogą wziąć udział w dwudniowych warsztatach wokalnych prowadzonych przez Julietę Gonzalez, podczas których poznają między innymi chorał gregoriański i chorał luterański z pierwszych lat Reformacji. Ciekawym pomysłem jest także spacer śladami wrocławskich teologów czy spotkanie z autorem książki o Komeniuszu, ks. Manfredem Richterem.
Festiwal zakończy się w niedzielę 22 kwietnia, uroczystym nabożeństwem w parafii ewangelickiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Na większość wydarzeń uczestnicy mają wstęp wolny. Rejestracja i opłaty obowiązują tylko w przypadku warsztatów wokalnych.
Organizatorami Festiwalu są Parafia Ewangelicko-Luterańska Opatrzności Bożej we Wrocławiu, EWST Centrum Edukacyjne i Społeczność Chrześcijańska
we Wrocławiu.
Partnerzy: Miasto Wrocław, Kościół Chrześcijan Baptystów I zbór we Wrocławiu, Kościół Zielonoświątkowy Zbór Antiochia we Wrocławiu, Be the Light Band, Towarzystwo Bonhoefferowskie, Fundacja Dom Pokoju, Towarzystwo im. Edyty Stein, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.
Patronat honorowy nad całością VI FKP objęli JE ksiądz biskup Waldemar Pytel z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Patronat medialny: Ekumenizm.pl, Miesięcznik Ewangelicki, Dekada Reformacji, Kosciol.pl.
Szczegóły dotyczące Festiwalu oraz pełny jego program znajdują się na stronie festiwalowej http://www.fkp.wroclaw.pl.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach festiwalowych!