Luterański synod o jubileuszu reformacyjnym, ordynacji kobiet, liturgii oraz lustracji
- 28 kwietnia, 2014
- przeczytasz w 3 minuty
27 kwietnia br. w warszawskim Centrum Luterańskim zakończyły się obrady 5. Sesji XIII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Podczas Synodu zaprezentowano nowe logo Dekady Reformacji, a także podjęto istotne decyzje, dotyczące udziału świeckich w życiu liturgicznym Kościoła. Poruszano również zagadnienia, dotyczące ordynacji kobiet, pracy młodzieżowej oraz lustracji. Synod rozpoczął się od nabożeństwa komunijnego w kościele Świętej Trójcy. Tego samego dnia synodałowie wysłuchali sprawozdania […]
27 kwietnia br. w warszawskim Centrum Luterańskim zakończyły się obrady 5. Sesji XIII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Podczas Synodu zaprezentowano nowe logo Dekady Reformacji, a także podjęto istotne decyzje, dotyczące udziału świeckich w życiu liturgicznym Kościoła. Poruszano również zagadnienia, dotyczące ordynacji kobiet, pracy młodzieżowej oraz lustracji.
Synod rozpoczął się od nabożeństwa komunijnego w kościele Świętej Trójcy. Tego samego dnia synodałowie wysłuchali sprawozdania Biskupa Kościoła z ostatniego półrocza. Jednym z punktów sprawozdania bp. Jerzego Samca była obszerna informacja nt. stanu przygotowań do jubileuszu 500-lecia Reformacji. Bp Samiec zaprezentował nowe logo reformacyjnego jubileuszu oraz zapowiedział modernizację strony internetowej oraz powstanie multimedialnej aplikacji, dokumentującej dziedzictwo ewangelickie w Polsce.
Dyskutowano również nad usankcjonowaniem praktykowanej już w wielu parafiach służby liturgicznej osób nieordynowanych, w tym dystrybuowania (rozdawania) Sakramentu Komunii Świętej przez świeckich. W niektórych polskich parafiach luterańskich świeccy (głównie członkowie Rady Parafialnej) pomagają księdzu w udzielaniu Komunii Świętej, jednak do tej pory nie była umocowana w prawie kościelnym, a wynikała z nauki o powszechnym kapłaństwie ochrzczonych. W zachodnich Kościołach luterańskich zwyczaj udzielania komunii przez świeckich szafarzy istnieje już od wielu dziesięcioleci.
Biskup Samiec przedstawił również plan działania Kościoła na następne lata, określając istotne tematy, które wymagają poważnej, wewnątrzkościelnej dyskusji. Jedną z nich jest zagadnienie ordynacji kobiet. Duchowny zauważył, że dotychczas nie przeprowadzono ogólnokościelnej dyskusji w tym temacie. O ile Komisja Teologii i Konfesji wyraziła pozytywne choć niejednogłośne stanowisko w tej kwestii, o tyle synod odrzucił zmiany w prawie kościelnym, co wzbudziło niezadowolenie w szerokich kręgach kościelnych. W międzyczasie zniesiono wieloletnie moratorium na ordynacje diakonackie kobiet. Bp Samiec zaznaczył, że należy przedyskutować zagadnienie jeszcze raz z uwzględnieniem wszystkich za i przeciw przy zachowaniu szacunku wobec odmiennych opinii. Biskup zauważył, że dostrzegany jest niepokojący fenomen deprecjonowania służby kobiet w Kościele, na co nie może być zgody niezależnie od opinii nt. dopuszczalności lub nie ordynacji kobiet.
Po śmierci ks. bp. Tadeusza Szurmana, zwierzchnika diecezji katowickiej, powstała konieczność wyboru zastępcy biskupa Kościoła. Nominację na ten urząd przyjął biskup wrocławski Ryszard Bogusz, a wybór zatwierdził Synod Kościoła. Synod przyjął również stanowisko solidaryzujące się z chrześcijanami prześladowanymi w różnych częściach świata.
Synod zajmował się również bieżącą sprawozdawczością Kościoła, w tym kwestiami finansowymi oraz zmianami w pragmatyce służbowej. Spore kontrowersje na początku obrad wzbudziła debata nad oświadczeniem wiceprezesa Konsystorza Adama Pastuchy w związku z ogłoszeniem orzeczenia sądowego, iż złożył on nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Orzeczenie zapadło dopiero w pierwszej instancji i nie jest prawomocny. Adam Pastucha oddał się do dyspozycji Synodu, który odmówił głosowania nad wotum zaufania wobec wiceprezesa Konsystorza. Ponieważ był to wniosek najdalej idący nie przegłosowano wniosku biskupa wojskowego Mirosława Woli, który postulował odłożenie sprawy to czasu ostatecznego zakończenia dochodzenia. Sprawa lustracyjna Adama Pastuchy nie dotyczyła jego działalności kościelnej.
Gośćmi Synodu był ks. Manfred Rekowski, zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Nadrenii, a także ks. superintendent Andrzej Malicki z Kościoła metodystycznego oraz p. Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Synod zakończył się nabożeństwem w Sali synodalnej, które poprowadził bp Paweł Anweiler (Bielsko), bp Mirosław Wola wraz z prezesem Synodu ks. Grzegorzem Giemzą.