
- 12 kwietnia, 2015
- przeczytasz w 3 minuty
12 kwietnia zakończyła się w Warszawie wiosenna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Luterańscy synodałowie debatowali m.in. nad zmianami w prawie kościelnym oraz wybrali nowego zastępcę Biskupa Kościoła.
Obradował luterański Synod
12 kwietnia zakończyła się w Warszawie wiosenna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Luterańscy synodałowie debatowali m.in. nad zmianami w prawie kościelnym oraz wybrali nowego zastępcę Biskupa Kościoła.
Obrady synodu, będącym najważniejszym organem władzy w Kościele, rozpoczęły się tradycyjnie od nabożeństwa z Wieczerzą Pańską w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, podczas którego kazanie wygłosił prezes Synodu, ks. dr Grzegorz Giemza. W nabożeństwie oraz Synodzie uczestniczyli przedstawiciele siostrzanych Kościołów — Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz ks. Andrzej Malicki, superintendent Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
Przedmiotem obrad pierwszego dnia było obszerne sprawozdanie Biskupa Kościoła, ks. Jerzego Samca, w którym zwierzchnik polskich luteranów przedstawił najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła od ostatniej sesji Synodu, a także omówił najważniejsze problemy.
Bp Samiec podkreślił, że w 2014 roku aż 282 osoby wstąpiły do Kościoła — najwięcej od 15 lat. Jest to liczba odpowiadająca średniej parafii luterańskiej. Wzrosła też liczba chrztów. Po uwzględnieniu liczby chrztów, konwersji i zgonów liczba wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wzrosła o 150 osób. Pośród wielu przejawów aktywności ewangelizacyjno-misyjnej, kulturalnej (dla polskich luteran rok 2015 jest Rokiem Kultury Ewangelickiej) oraz kontaktów zagranicznych i ekumenicznych, bp Samiec wspomniał o problemach związanych z przepisami prawa kościelnego, a dotyczącymi urlopowanych i suspendowanych księży. Biskup wskazał na konieczność wprowadzenia zmian, dzięki którym możliwe będą sprawne działania kadrowe w sytuacji, gdy urlopowani księża odmawiają podjęcia służby.
Zwierzchnik luteran zapowiedział ponadto, że w związku z zaprezentowaną na poprzedniej sesji Synodu wizją na kolejne lata kadencji dogłębnie podjęty będzie temat ordynacji kobiet. 22 maja w Warszawie odbędzie się konferencja teologiczna, opublikowane zostanie również dossier z dokumentami Kościołów luterańskich, które zajmowały się tematem ordynacji kobiet wcześniej. Uwzględnione będą głosy zarówno zwolenników, jak i przeciwników dopuszczenia kobiet do ordynacji na prezbitera. Powstanie również specjalna strona internetowa poświęcona tematowi (tekst sprawozdania Biskupa Kościoła).
Synodałowie zapoznali się również ze sprawozdaniami poszczególnych diecezji, raportem konsystorza dotyczącym budżetu za 2014 rok, duszpasterstw środowiskowych, Instytutu Pastoralnego, Diakonii oraz stanem prac nad ewangelickim katechizmem dla dorosłych oraz przygotowaniami do jubileuszu 500-lecia Reformacji. Omówiono również kontakty ze stroną państwową.
W związku z zakończeniem pełnienia urzędu biskupa diecezji wrocławskiej przez ks. Ryszarda Bogusza, który był dotychczas zastępcą Biskupa Kościoła, powstała konieczność wyboru nowego zastępcy, którym na wniosek bp. Jerzego Samca został ks. Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej. Bp Ryszard Bogusz pozostaje prezesem Diakonii Polskiej.
Synod zakończył się nabożeństwem komunijnym w Centrum Luterańskim w Warszawie.
Kolejna sesja Synodu odbędzie się w październiku 2015 roku we Wrocławiu. Gościem Synodu będzie ks. dr Margot Käßmann, była biskup Hanoweru, a obecnie pełnomocnik Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech ds. obchodów 500-lecia Reformacji.