Obradował Synod Kościoła Zielonoświątkowego
- 23 września, 2014
- przeczytasz w 3 minuty
W Warszawie odbyła się doroczna sesja Synodu Kościoła Zielonoświątkowego RP połączona z konferencją dla duchownych. Podczas obrad przyjęto nowelizację prawa wewnętrznego Kościoła. Wystosowano również apel do władz państwowych w sprawie prześladowań mniejszości religijnych w Iraku. W dniach 18–20 września 2014r. w siedzibie Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej w Warszawie odbyła się doroczna sesja Synodu Kościoła Zielonoświątkowego w RP połączona z konferencją dla duchownych. Wykładowcami konferencji byli: Dominic Yeo – […]
W Warszawie odbyła się doroczna sesja Synodu Kościoła Zielonoświątkowego RP połączona z konferencją dla duchownych. Podczas obrad przyjęto nowelizację prawa wewnętrznego Kościoła. Wystosowano również apel do władz państwowych w sprawie prześladowań mniejszości religijnych w Iraku.
W dniach 18–20 września 2014r. w siedzibie Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej w Warszawie odbyła się doroczna sesja Synodu Kościoła Zielonoświątkowego w RP połączona z konferencją dla duchownych.
Wykładowcami konferencji byli: Dominic Yeo – Prezbiter Naczelny Zborów Bożych (Assemblies of God) i jednocześnie pastor Zboru Trinity w Singapurze oraz Ong Sek Leang – Prezbiter Naczelny Zborów Bożych (Assemblies of God) oraz pastor Zboru w Kuala Lumpur w Malezji.
Synod znowelizował prawo wewnętrzne Kościoła o poprawkę dotyczącą składu Synodu i Zgromadzenia Okręgu (synod diecezjalny). Oprócz osób do tej pory tworzących oba zgromadzenia ich członkami zostaną również delegaci zborów w których pastorem jest duchowny nie będący członkiem danego zboru. W większości przypadków chodzi o zbory, w których nie pełni urzędu pastora żaden miejscowyduchowny, które są pod bezpośrednią opieką Prezbitera Okręgowego.
Synod stosunkiem głosów 110 do 95 przy 23 wstrzymujących, odrzucił długo dyskutowaną poprawkę umożliwiającą przedłużenie sprawowania urzędu Biskupa do więcej niż dwie kadencje. W mocy pozostaje więc zapis Prawa Wewnętrznego o ograniczeniu sprawowania do dwóch czteroletnich kadencji urzędu Biskupa.
Pozostałe poprawki zgłoszone przez synodałów i Naczelną Radę Kościoła zostały skierowane do komisji prawa wewnętrznego. Synod wysłuchał także sprawozdania bp. M. Kamińskiego z realizacji uchwał poprzedniej sesji Synodu oraz licznych informacji na temat różnych przedsięwzięć kościelnych.
Synod, na wniosek pastora Adama Ciućki, wystosował apel do najwyższych władz państwowych w sprawie prześladowań religijnych w Iraku. Synod w apelu wzywa władze do podjęcie bezzwłocznych działań humanitarnych i dyplomatycznych zmierzających do położenia kresu bestialskim prześladowaniom na tle religijnym, jakich na ludności chrześcijańskiej i przedstawicielach innych mniejszości wyznaniowych w północnym Iraku i Syrii dopuszczają się dżihadyści z Państwa Islamskiego.
Synod jest najwyższą władzą Kościoła Zielonoświątkowego, który zbiera się na dorocznych sesjach, co cztery lata zbiera się na sesję wyborczą. Do właściwości Synodu należy określanie doktryny kościelnej i zasad wiary oraz stanowienie prawa kościelnego, sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki w Kościele,powoływanie i odwoływanie Prezbitera Naczelnego i Prezydium Naczelnej Rady Kościoła, powoływanie i odwoływanie poszczególnych komisji, przyjmowanie sprawozdań Naczelnej Rady Kościoła.
APEL SYNODU KOŚCIOŁA ZIELONOŚWIĄTKOWEGO W RP W SPRAWIE PRSZEŚLADOWAŃ RELIGIJNYCH W IRAKU
Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski Marszałek Sejmu RP Marszałek Senatu RP Pan Bogdan Borusewicz Prezes Rady Ministrów Pani Ewa Kopacz
Synod Kościoła Zielonoświątkowego w RP apeluje do najwyższych władz państwowych Rzeczpospolitej Polskiej o podjęcie bezzwłocznych działań zmierzających do położenia kresu bestialskim prześladowaniom na tle religijnym, jakich na ludności chrześcijańskiej i przedstawicielach innych mniejszości wyznaniowych w północnym Iraku i Syrii dopuszczają się dżihadyści z Państwa Islamskiego.
Polska jeszcze stosunkowo niedawno była krajem, który doświadczał przerażających zbrodni nazistowskich i sowieckich. Wolność wywalczyliśmy sobie przy nieocenionym wsparciu ludzi dobrej woli z całego świata. Nasza własna historia nakłada zatem na nas szczególny obowiązek zabiegania o przestrzeganie podstawowych praw człowieka i występowania w obronie uciśnionych.
Dlatego wzywamy władze państwowe naszego kraju do podjęcia w przedstawionej przez nas sprawie niezbędnych zabiegów dyplomatycznych oraz udzielenia szeroko zakrojonej pomocy humanitarnej uchodźcom, którzy w wyniku zbrodniczej działalności Państwa Islamskiego zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i są pozbawieni podstawowych środków do życia.