Pierwsza kobieta na czele Kościoła luterańskiego
- 31 sierpnia, 2013
- przeczytasz w 2 minuty
W dniach od 12 do 17 sierpnia w Pittsburghu obradowało Zgromadzenie Generalne Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA), największego Kościoła luterańskiego w USA. Podczas jubileuszowego synodu, odbywającego się w 25. rocznicę powstania ELCA, wybrano nowego zwierzchnika Kościoła. Po raz pierwszy w historii amerykańskiego luteranizmu na czele Kościoła stanęła kobieta – ks. bp Elizabeth A. Eaton, biskup diecezji południowowschodniego Ohio. Bp Eaton wygrała wybory w piątej turze pokonując dotychczasowego zwierzchnika Marka […]
W dniach od 12 do 17 sierpnia w Pittsburghu obradowało Zgromadzenie Generalne Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA), największego Kościoła luterańskiego w USA. Podczas jubileuszowego synodu, odbywającego się w 25. rocznicę powstania ELCA, wybrano nowego zwierzchnika Kościoła. Po raz pierwszy w historii amerykańskiego luteranizmu na czele Kościoła stanęła kobieta – ks. bp Elizabeth A. Eaton, biskup diecezji południowowschodniego Ohio.
Bp Eaton wygrała wybory w piątej turze pokonując dotychczasowego zwierzchnika Marka S. Hansona, który kierował Kościołem od 2003 roku. Jest drugą kobietą w USA, która stanęła na czele ogólnonarodowego Kościoła – pierwszą była bp Kathrine Jefferts Schori, prymaska Episkopalnego Kościoła USA, który znajduje się w pełnej komunii z ELCA. Po wyborze bp Eaton podkreśliła, że ELCA jest Kościołem, który w przeważającej części ma charakter europejski, jednak funkcjonuje w coraz bardziej pluralistycznych uwarunkowaniach. – Musi przyjąć dary tych, którzy przychodzą do nas z różnych miejsc. Jest to dialog, którego jako Kościół potrzebujemy – zaznaczyła.
Bp Eaton posiada szerokie doświadczenie duszpasterskie – po ukończeniu studiów teologicznych na Harvardzie i muzycznych w College of Wooster podejmowała służbę duszpasterską w kilku parafiach luterańskich na terenie stanu Ohio. W 2007 została wprowadzona w urząd biskupa południowowschodniej diecezji Ohio, liczącej ok. 75 tys. wiernych, a więc mniej więcej tyle, co Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Bp Eaton ma również spore doświadczenie ekumeniczne, w tym praktyczne – jej mężem jest episkopalny (anglikański) duchowny.
Ekumeniczne zaangażowanie bp Eaton dotyczy nie tylko udziału we wspólnych przedsięwzięciach międzywyznaniowych, lecz także popularyzowania wiedzy o Kościele luterańskim wśród chrześcijan innych wyznań. Świadczy o tym choćby program Kościoła rzymskokatolickiego ‘Church at Home’, w którym bp Eaton w syntetyczny i prosty sposób przedstawiła naukę Kościoła luterańskiego.
źródło: luter2017.pl