Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych: wybory i ważne decyzje ekumeniczne
- 11 maja, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
11 maja rozpoczęło się w Hanowerze posiedzenie Komitetu Wykonawczego Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych (ŚWKR), reprezentującej ok. 80 milionów chrześcijan z 230 Kościołów tradycji reformowanej, w tym Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. 30-osobowy komitet wybierze nowego sekretarza generalnego organizacji, który/a zastąpi ks. dr. Setri Nyomi z Reformowanego Kościoła Ghany. Jest to pierwsze spotkanie Komitetu odkąd ze względów finansowych przeniesiono siedzibę organizacji z Genewy do Hanoweru. Urzędujący sekretarz […]
11 maja rozpoczęło się w Hanowerze posiedzenie Komitetu Wykonawczego Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych (ŚWKR), reprezentującej ok. 80 milionów chrześcijan z 230 Kościołów tradycji reformowanej, w tym Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. 30-osobowy komitet wybierze nowego sekretarza generalnego organizacji, który/a zastąpi ks. dr. Setri Nyomi z Reformowanego Kościoła Ghany.
Jest to pierwsze spotkanie Komitetu odkąd ze względów finansowych przeniesiono siedzibę organizacji z Genewy do Hanoweru.
Urzędujący sekretarz generalny pastor Nyomi pełni swój urząd już od dwóch kadencji i nie może kandydować po raz trzeci. W 30-osobowym Komitecie Europę reprezentują delegaci z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Irlandii.
W bieżącym roku mija 10-lecie Wyznania z Accry, które przez niektóre Kościoły reformowane na świecie zostało włączone w skład ksiąg wyznaniowych. Dokument był odpowiedzią Światowego Aliansu Reformowanego na wyzwania społeczne, dotyczące sekularyzacji, a także szeroko rozumianej sprawiedliwości społecznej.
Komitet Wykonawczy zajmować się będzie również ważnymi kwestiami dla rozumienia ŚWKR, m.in. tymczasowym raportem nt. funkcjonowania organizacji jako wspólnoty Kościołów reformowanych, a także czasem i miejscem kolejnego Zgromadzenia Ogólnego. Ostatnie odbyło się w 2010 roku w Grand Rapids (USA), kiedy to przypieczętowano zjednoczenie dawnego Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych oraz Reformowanej Rady Ekumenicznej w obecny ŚWKR.
Mocnym akcentem obrad będą również tematy ekumeniczne. I tak Komitet zapozna się z raportem końcowym Międzynarodowego Dialogu Luterańsko-Reformowanego, a także stanem dialogu reformowano-rzymskokatolickiego. Komitet rozważy również propozycję organizacji Generalnego Zgromadzenia ŚWKR w Lipsku w jubileuszowym roku reformacyjnym 2017. Wówczas odbędą się również centralne obchody 500-lecia Reformacji przygotowywane przez Światową Federację Luterańską.
Obrady Komitetu Wykonawczego potrwają do 18 maja br.