Szwajcarscy reformowani reformują eklezjologię
- 10 listopada, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
Teologia reformowana zna kilka modeli funkcjonowania Kościoła począwszy od kongregacjonalnego, a skończywszy na episkopalnym. Zmieniające się uwarunkowania społeczne, związane nie tylko ze spadającą liczbą wiernych, skłaniają, czy wręcz zmuszają Kościoły reformowane do przemyślenia dotychczasowych struktur i ewentualnego podjęcia decyzji o zmianach. Do takiej decyzji doszli reformowani w Szwajcarii, mateczniku reformowanego protestantyzmu. Szwajcarski Ewangelicki Związek Kościelny (SEK) składa się z 25 autonomicznych Kościołów ewangelicko-reformowanych z własnymi synodami oraz Kościoła ewangelicko-metodystycznego. […]
Teologia reformowana zna kilka modeli funkcjonowania Kościoła począwszy od kongregacjonalnego, a skończywszy na episkopalnym. Zmieniające się uwarunkowania społeczne, związane nie tylko ze spadającą liczbą wiernych, skłaniają, czy wręcz zmuszają Kościoły reformowane do przemyślenia dotychczasowych struktur i ewentualnego podjęcia decyzji o zmianach. Do takiej decyzji doszli reformowani w Szwajcarii, mateczniku reformowanego protestantyzmu.
Szwajcarski Ewangelicki Związek Kościelny (SEK) składa się z 25 autonomicznych Kościołów ewangelicko-reformowanych z własnymi synodami oraz Kościoła ewangelicko-metodystycznego. Zgodnie z podjętą 4 listopada br. decyzją delegatów SEK powstanie ogólnoszwajcarski Synod ewangelicko-reformowany — w ten sposób zmieni się również eklezjologiczne rozumienie wspólnoty Kościołów reformowanych w Szwajcarii. Szwajcarscy reformowani podjęli odważną decyzję. Udało nam się wzmocnić jedność — powiedział pastor Gottfried Locher, szef SEK.
Szwajcarski Synod reformowanych nie zastąpi dotychczasowej eklezjologii, lecz dokonuje jej korekty. Synod generalny nie zastąpi istniejących już synodów kościelnych, pokrywających się często z granicami kantonów, ale je uzupełni. Władze SEK podkreślają, że poszerzenie eklezjalnej optyki nie oznacza rezygnacji z dotychczasowego spojrzenia, ale jego poszerzenie. — Kościół ewangelicko-reformowany żyje jako zbór, Kościół kantonalny oraz jako ogólnoszwajcarska wspólnota kościelna — podkreślają władze SEK. W synodalnym ustroju szwajcarskich Kościołów reformowanych brakowało tego ostatniego elementu, który ma teraz wzmocnić działanie Kościoła w perspektywie ogólnokrajowej, wychodzącej poza zasięg kościelno-kantonalny.
Decyzja władz SEK to dopiero pierwszy krok dla realizacji celu. Wpierw musi zostać zmienione prawo kościelne wszystkich Kościołów kantonalnych oraz konstytucja SEK.
foto: kirchenbund.ch