Ustępstwa dla przeciwników konsekracji kobiet na biskupów
- 24 września, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
Ława Biskupów anglikańskiego Kościoła w Walii przyjęła dokument, wychodzący naprzeciw walijskim anglikanom, którzy nie akceptują udzielania święceń biskupich kobietom. Biskupi zdecydowali, że Kościół w Walii, składający się z sześciu diecezji, nie będzie ustanawiał „alternatywnego” biskupa dla tradycjonalistów, a parafie nie będą mogły się wyłamać spod jurysdykcji kobiety-biskupa. Przyjęto jednak szereg duszpasterskich rozwiązań, które zapewnią przeciwnikom konsekracji kobiet na biskupów alternatywne rozwiązania w przypadku bierzmowania i ordynacji. […]
Ława Biskupów anglikańskiego Kościoła w Walii przyjęła dokument, wychodzący naprzeciw walijskim anglikanom, którzy nie akceptują udzielania święceń biskupich kobietom. Biskupi zdecydowali, że Kościół w Walii, składający się z sześciu diecezji, nie będzie ustanawiał „alternatywnego” biskupa dla tradycjonalistów, a parafie nie będą mogły się wyłamać spod jurysdykcji kobiety-biskupa. Przyjęto jednak szereg duszpasterskich rozwiązań, które zapewnią przeciwnikom konsekracji kobiet na biskupów alternatywne rozwiązania w przypadku bierzmowania i ordynacji.
Decyzję walijskich biskupów przedstawił prymas Kościoła abp Barry Morgan. Nowe rozwiązania zawierają pięć zasad, pięć klauzul oraz notę wyjaśniającą. Zgodnie z wolą biskupów tylko poszczególne osoby, ale nie parafie, będą mogły zwrócić się pisemnie do biskupa diecezjalnego z prośbą o zapewnienie alternatywnej opieki sakramentalnej. Wniosek musi uzyskać wsparcie proboszcza parafii.
Przepisy stanowią ponadto, że biskup powinien na wniosek danej osoby zaprosić na uroczystość ordynacji lub bierzmowania biskupa-mężczyznę, a jeśli to nie jest możliwe, umożliwić przyjęcie bierzmowania lub święceń kapłańskich w innej diecezji. Ciekawostką jest fakt, że przepisy umożliwiają otrzymanie święceń z rąk kobiety-biskupa w innej diecezji, jeśli taka będzie wola kandydata/kandydatki.
W 2013 Kościół w Walii zmienił kanony prawa kościelnego, otwierając kobietom drogę do episkopatu, jednak wówczas nie przyjęto przepisów dla przeciwników zmian. Obecnie wszyscy biskupi Kościoła w Walii to mężczyźni, a w najbliższym czasie nie przewidywane są nowe nominacje biskupie. W sierpniu w katedrze diecezji św. Asafa walijscy anglikanie mogli uczestniczyć po raz pierwszy w Eucharystii, której przewodniczyła kobieta. Na zaproszenie ordynariusza diecezji bp. Gregory’ego Camerona liturgię eucharystyczną poprowadziła bp Gayle Harris, która jest biskupką pomocniczą diecezji Massachusetts Kościoła Episkopalnego USA.