Antyekumeniczny sobór panprawosławny?

0

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej powinien zostać ekskomunikowany, a ekumenizm należy ogłosić herezją – uważa prawosławny biskup Longin (Żar), biskup banczeński z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. 

Jak informuje portal pravoslavie.ru, bp Longin organizuje w tym celu antyekumeniczny sobór prawosławnych integrystów.

Bp Longin nie jest nawet ordynariuszem, a jednak jest jednym z najbardziej prominentnych hierarchów ukraińskiego prawosławia podporządkowanego Moskwie. Hierarcha znany jest nie tylko z radykalnych opinii, ale również z działalności charytatywnej na rzecz dzieci. Jednak to wypowiedzi duchownego, nazywającego „sługami szatana” ukraińską armię zaangażowaną w obronę Donbasu przed rosyjskimi separatystami i potępiającego ekumenizm, zdobyły mu największą popularność.

Po kurtuazyjnym spotkaniu patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem na Kubie, bp Longin nazwał swojego pośredniego przełożonego heretykiem i wezwał duchownych prawosławnych, aby zaprzestali przywoływania imienia patriarchy podczas liturgii. Spotkanie z Biskupem Rzymu nazwał zdradą. Święty Sobór Panprawosławny na Krecie, który zbojkotowała m.in. Rosyjska Cerkiew Prawosławna, nazwał heretyckim, a patriarchę Bartłomieja chce ogłosić heretykiem.

Bp Longin nie poprzestał na słowach – na przełomie czerwca i lipca br. chce zorganizować na Ukrainie swój „panprawosławny sobór”, na który mają przybyć biskupi i teolodzy wrogo nastawieni wobec ustaleń z Krety. Jednym z punktów obrad antyekumenicznego soboru ma być ekskomunikowanie Bartłomieja i potępienie ekumenizmu.

4 kwietnia br. odbyła się w Tesalonikach synaksa (zgromadzenie) prawosławnych przeciwników ekumenizmu. Władze Greckiego Kościoła Prawosławnego odcięły się od inicjatywy, ale mimo stanowiska oficjalnej Cerkwi na spotkanie przybyli duchowni, w tym także mnisi oraz świeccy z różnych krajów zdominowanych przez prawosławie. Uczestnicy synaksy zaapelowali, aby podczas liturgii zaprzestać wspominania patriarchy Konstantynopola oraz tych biskupów, którzy uznają Sobór z Krety za prawosławny. Antyekumeniczny sobór ma odbyć się w monasterze banczeńskim, którego założycielem jest biskup Longin.

Póki co działania bp. Longina nie spotkały się z krytyką ani tym bardziej działaniem władz Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. W święto antypaschy bp Longin koncelebrował Boską Liturgię wraz z metropolitą Onufrym, zwierzchnikiem Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Moskiewskiego Patriarchatu, oraz metropolitą czerniowiecko-bukowińskim Melecjuszem.

>> Ekumenizm.pl: Prawosławny bliźniak Dominus Iesus

galeria