Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Portugalii
- 15 stycznia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Początki swego istnienia Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Portugalii zawdzięcza dwóm osobom świeckim – Thomas’owi Chegwin i James’owi Cassels. Pierwszy z nich zaczął działalność w 1854 roku, drugi 10 lat później. Zainicjowali oni małe grupy biblijne, adaptując do swych zajęć model wypracowany przez Jana Wesley’a.
Pierwsza kaplica metodystyczna została zbudowana w 1868 roku w Vila Nova de Gaia (miasto sąsiadujące z Porto), gdzie przeprowadzano pierwsze chrzty dzieci i udzielano Sakramentu Ołtarza. Wobec wzrostu ilości metodystów w Portugalii konieczne było skierowanie prośby do Stowarzyszenia Misjonarzy Metodystycznych o przysłanie kolejnego misjonarza. Był nim Robert Hawkey Moreton (na zdj.), który przybył do Portugalii w 1871 roku.
Po kilku latach metodyści wznieśli kościół w Porto. W tym mieście metodyści zaangażowali się w sferę edukacji, ukierunkowując działania przede wszystkim na zmniejszanie ogromnej skali analfabetyzmu m.in. poprzez otwieranie szkół podstawowych. Był to również okres, w którym wyłaniali się pierwsi liderzy Kościoła, jak na przykład dr Alfredo Henriques da Silva, który zastąpił Moreton’a.
Najlepszym okresem dla portugalskich metodystów były lata 1920–1940. W tym czasie metodyści pochodzili ze wszystkich klas społecznych. Zwiększała się ilość szkół, umacniająca i tak już silną pozycję metodystów wśród protestanckich Kościołów Portugalii W tym czasie wydano największą ilość publikacji. Spośród wydawnictw należy wymienić miesięcznik „Ewangelicka Portugalia” (“Portugal Evangélico”), który jest najstarszym wydawnictwem ewangelickim.
II wojna światowa, długi okres dyktatury, brak kadry, która mogłaby przejąć kierowanie Kościołem po Alfredo da Silva oraz mała ilość pastorów spowodowały kryzys w Kościele. Synod próbował rozwiązać tę sprawę, prosząc kolejny raz Stowarzyszenie Misjonarzy Metodystycznych o wsparcie kolejnym pastorem.
W 1954 r. przybył do Portugalii ks. Stanley G. Wood, który kierował Kościołem przez 29 lat. W tym czasie wzrosła ilość wiernych, zwiększył się zasięg prac, a Kościół zaangażował się w ruch ekumeniczny. Mimo iż metodyści zostali zmuszeni do zamknięcia swoich szkół podstawowych, to jednak udało im się skoncentrować na innych dziedzinach służby, np. pomoc dzieciom, czy osobom starszym.
W 1984 roku Kościół powrócił do kierownictwa narodowego, kiedy to ks. Ireneu da Silva Cunha został wybrany generalnym superintendentem oraz przewodniczącym Konsystorza. W kontekście zbliżającej się 125. rocznicy przybycia Moreton’a do Porto oraz po konsultacjach ze stowarzyszeniem Misjonarzy Metodystycznych, Synod zatwierdził w 1994 roku statut i regulamin z decyzją przyjęcia autonomii w 1996 roku jako Kościół Ewangelicko-Metodystyczny Portugalii.
Link: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Portugalii