Misja Pełnej Ewangelizacji — Otwarte Drzwi Chrześcijańskie
- 9 stycznia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Misja Pełnej Ewangelizacji nawiązuje do ruchu reformacyjnego anabaptystów z Zurychu z 1525 roku, Zwingliego oraz Menno Simon’a – prekursora ruchu menonickiego w Alzacji. „Mission du Plein Évangile — La Porte Ouverte Chrétienne” została utworzona w 1966 roku przez pastora Jean’a Peterschmitt’a, który był menonitą. Podstawą była grupa modlitewna w Hann, a bezpośrednim impulsem cudowne ozdrowienie żony pastora.
W 1972 roku Kościół ukonstytuował się na zjeździe w Pfastatt. W 1987 roku na siedzibę wyznania wybrano Mulhouse a w 1989 r. wierni zakupili i odnowili dawny supermarket w Mulhouse-Boutzwiller, który do dzisiaj jest miejscem kultu.
Według oficjalnej strony internetowej Kościół ten ma obecnie około 1800 do 2000 wiernych. Jest miejscem integracji etnicznej i społecznej. Ma również czarnoskórego duchownego, jest nim Gilbert CARISTAN.
Podobnie jak wszystkie Kościoły we Francji, La Mission du Plein Évangile jest zarejestrowana zgodnie z ustawą z 1905 roku o kultach we Francji oraz zgodnie z paragrafami 21 do 79 regionalnego kodeksu cywilnego Alzacji/Mozeli z 1 czerwca 1924 r.
Zasady wyznania są zbliżone do większości Kościołów ewangelicznych:
- wrażliwość charyzmatyczna
- moc uzdrawiania dzięki wierze w moc odkupienia w Jezusie Chrystusie
- chrzest w Duchu Świętym
- zmartwychwstanie wszystkich: wybranych do życia, innych do sądu
We Francji Kościół prowadzi bardzo aktywną działalność misyjną na płaszczyźnie zdrowia, poszanowania innych kultur, praw kobiet.
Oficjalna strona wyznania bardzo niewiele mówi o działalności misyjnej poza Francją. Wspomina o pomocy medycznej, jaką Kościół wysłał do Izraela oraz o rodzinie Tomic, która obecnie rozpoczęła działalność misyjną w Serbii. Nieznacznie większą notkę można znaleźć na temat działalności na Czarnym Lądzie. Podano, że w Senegalu Kościół jest reprezentowany przez około 50 dorosłych osób w 6 zborach.
Nie jest to jednak kompletna informacja. W Kamerunie jest wiele kościołów Mission du Plein Évangile. Charakteryzują się biało-czerwonymi barwami z symbolem ognia.
W sytuacji, gdy liczba mieszkańców Kamerunu jest nieznana władzom państwa, census przeprowadzany jest rzadko i tylko w przybliżeniu a wielu Kameruńczyków nawet nie wie ile ma lat, jest rzeczą karkołomną ustalenie ilości wiernych tego wyznania w kraju. Powszechnie mawia się, że kościoły Mission są rozsiane po całym kraju.
Pomiędzy Yaounde (stolicą kraju) a Batouri (oddalone o około 400 km) można spotkać kilkanaście budowli oznaczonych symbolami Mission du Plein Évangile.
W Batouri pastorem jest osoba czarnoskóra, jakkolwiek obecni są niemieccy misjonarze z miasta Celle. W nabożeństwie bierze udział około 50 osób, co jest małą liczbą w porównaniu z innymi wyznaniami miasta.
Adres:
Mission du Plein Evangile
62 rue de Kingersheim 68200 Mulhouse
France – Francja