Abp Oskar Saier nie żyje

0

3 stycznia br. zmarł abp Oskar Saier, emerytowany zwierzchnik archidiecezji fryburskiej. – Odszedł wielki arcybiskup i prawdziwy przyjaciel ludzi – napisał w telegramie kondolencyjnym do obecnego metropolity Fryburga, abp. Roberta Zollitsch’a, kard. Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich.

Poza granicami archidiecezji Saier znany był głównie z apelu, który podpisali wraz z nim w 1993 ordynariusze Rottenburg-Stuttgart oraz Moguncji, Walter Kasper i Karl Lehmann. Biskupi zaapelowali do Jana Pawła II o dopuszczenie w szczególnych sytuacjach do Komunii Św. rozwiedzionych katolików, którzy żyją w związkach z innymi partnerami lub zawarli ślub cywilny.

Watykan ustami ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kardynała Josepha Ratzingera, stanowczo odmówił, a hierarchowie byli kilka razy wzywani do Rzymu, celem wyjaśnienia sprawy.


Oskar Saier urodził się w Wagensteig koło Fryburga. Po ukończeniu studiów teologicznych we Fryburgu i Tybindze abp Eugen Seiterich wyświęcił Saiera na kapłana. Przez wiele lat ks. Saier pełnił obowiązki duszpasterskie w kilku parafiach, a po obronieniu doktoratu na Fakultecie Teologii Katolickiej w Monachium został mianowany kierownikiem Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego św. Piotra. W 1972 roku papież Paweł VI mianował Saiera biskupem pomocniczym archidiecezji, a po śmierci abp. Hermana Schäufele, nowym arcybiskupem metropolitą Fryburga, drugiej co do wielkości diecezji rzymskokatolickiej w Niemczech. W 2002 roku abp Saier złożył na ręce Jana Pawła II rezygnację z przyczyn zdrowotnych. 3 stycznia br. Saier przegrał walkę z nowotworem.


Zmarły znany był nie tylko z apelu ws. rozwiedzionych katolików, ale również z podpisanego wraz z biskupami Bazylei i Strasburga w 1982 deklaracji „Stosunek chrześcijanina do konfliktu ws. energii jądrowej”, a także z ogromnego zaangażowania na rzecz Kościoła w Ameryce Południowej. Abp Saier zainicjował w 1986 roku wraz z kard. Juanem Landazuri Rickets partnerstwo między archidiecezją fryburską a archidiecezją Limy. W projekt zaangażowało się 300 parafii w Niemczech i w Peru. Saier wspierał również działania duszpasterskie na rzecz laikatu inicjując diecezjalne forum pastoralne w 1989 oraz na początku lat 90.


Niemiecka prasa ze smutkiem komentuje śmierć arcybiskupa. Największa gazeta w regionie, Badische Zeitung (BZ), napisała, że odszedł człowiek, któremu obce było lansowanie samego siebie i który był zaprzeczeniem przedsoborowego „księcia Kościoła”. – Był pobożny i jednocześnie przyjaźnie usposobiony. Był ekumenicznie otwarty na współpracę z ewangelickimi biskupami krajowymi z Karlsruhe – pisze BZ.

Pogrzeb abp. Oskara Saiera odbędzie się 10 stycznia w katedrze mariackiej we Fryburgu. Homilię podczas mszy żałobnej wygłosi kard. Karl Lehmann. Nabożeństwo będzie transmitowane na żywo przez telewizję SWR.