Droga Krzyżowa u luteranów

3

Witam! W Wielki Piątek w Łodzi odbyła się ekumeniczna droga krzyżowa, rozpoczynająca się od kościoła św. Mateusza, wyznania ewangelicko-augsburskiego. Uczestniczyli też w niej protestanci. Przeczytałem w pewnym artykule, że droga krzyżowa nie jest zgodna z dogmatami protestanckimi. Prosze bardzo o wyjaśnianienia. Dziękuję i pozdrawiam.

Droga Krzyżowa to typiczne przypomnienie dramatu zbawienia. Wyjątkowe znaczenie tego nabożeństwa wynika z tego, iż rozpamiętuje się w nim ostatni i najboleśniejszy etap życia Chrystusa, powiązany z kenozą Jego męki i śmierci na krzyżu.


W Kościele luterańskim Wielki Piątek traktowany jest jako najważniejsze święto. Cała Reformacja i Kościół ewangelicki koncentruje się właśnie na Krzyżu; największym przejawie miłości Boga do człowieka.


Pojęcie Drogi Krzyżowej kojarzy się najczęściej ze stacjami w kaplicach, przy których zatrzymujemy się i rozważamy mękę. W kościołach ewangelickich takich stacji nie znajdziemy. Nie oznacza to jednak, że luteranie nie mają Drogi Krzyżowej. W czasie pasyjnym, na niedzielnych nabożeństwach oraz w tygodniu, rozważa się poszczególne wydarzenia z historii Męki Pana Jezusa.


Droga Krzyżowa ze stacjami jest plastycznym ubraniem tego, co czynią luteranie rozważając Pasję Chrystusa. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań aby protestanci uczestniczyli w ekumenicznych obchodach Drogi Krzyżowej, które odbywają się w wielu miastach Polski.


Arkadiusz Klimczak

komentarze

 • Adamczyk

  Jeszcze mniej jest przeciwskazań dla uczestnictwa chrześcijan z KRK w pasyjnych nabożeństwach ewangelickich. Przynajmniej nie słyszałem, by ewangelicy takie przeciwskazania wysuwali. Uważam natomiast, że jesteśmy jako luteranie za mało otwarci i zbyt pasywni, jeśli na nabożeństwa pasyjne w naszych kościołach nie zapraszamy katolików np. z pobliskiego osiedla. Jeśli nastąpiła teologiczna percepcja Lutrowej teologii Krzyża w KRK, to dlaczego odmawiać rzymskim katolikom luterańskiego kazania o Krzyżu Jezusa Chrystusa!

 • Atimeres

  Jeśli nastąpiła teologiczna percepcja Lutrowej teologii Krzyża w KRK, to dlaczego odmawiać rzymskim katolikom luterańskiego kazania o Krzyżu Jezusa Chrystusa!”
  Na czym polega ta „Lutrowa teologia krzyża”, czym się ona różni od katolickiej teologii krzyża?

 • Adamczyk

  Warto może może zastanowić się nad kwestią zadośćuczynienia.