Wielki Post – Czas Pasyjny

1
W Kościele Zachodnim rozpoczyna się dziś 40-dniowy okres Wielkiego Postu, nazywany również Czasem Pasyjnym, który poprzedza Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Środa Popielcowa, nazywana w Kościele Ewangelicko-Augsburskim „Dniem Pokuty i Modlitwy”, otwiera czas, w którym chrześcijanie w sposób szczególny wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Święto to znane jest od VI wieku.

W świątyniach rzymskokatolickich i starokatolickich głowy wiernych posypywane są prochem. Kapłan wypowiada wówczas słowa: „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii” lub „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz.”

Znany jest też zwyczaj czynienia prochem znaku krzyża na czole. W Środę Popielcową katolików obowiązuje ścisły post. Także podczas całego okresu wielkopostnego Kościół przypomina wiernym, aby powstrzymywali się od hucznych zabaw oraz ograniczali się w jedzeniu i piciu. Od Środy Popielcowej obowiązuje fioletowa barwa liturgiczna. W piątki odprawiana jest Droga Krzyżowa, a w niedziele Gorzkie Żale.

W Kościele Starokatolickim Mariawitów kapłani przywdziewają w dni zwykłe tygodnia ornaty fioletowe, zaś białe szaty liturgii czwartków (dzień ustanowienia Eucharystii) i sobót (dzień wotywny o NMP) mają zwrócić uwagę wiernych na nadzieję radosnych świąt Paschy, pomimo trwającego smutnego oczekiwania. W parafiach organizowane są kilkudniowe rekolekcje, zaś w piątki odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W niedzielę, pomimo białych szat liturgicznych, z racji odprawiania Mszy św. przed wystawionym Przenajświętszym Sakramentem, rozważaniu Męki Pańskiej służy nabożeństwo – Gorzkich Żalów. Więcej informacji o poście w tradycji mariawickiej tutaj.

Kościoły reformacyjne

W tradycji ewangelickiej nie ma obowiązku przestrzegania postu, pozostawiając to decyzji wiernych. Wielu luteranów pości w Wielki Piątek, który jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej.

W antyfonach liturgicznych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego opuszcza się w czasie pasyjnym „Alleluja” i śpiewa się „Amen.” W liturgii wstępnej zamiast Gloria in excelsis (Chwała Bogu na wysokościach) śpiewa się stary hymn Aufer a nobis (Zgładź, o Panie Boże wszystkie grzechy oraz nieprawości nasze).

Zmieniane są również nakrycia ołtarzowe. W wielu parafiach luterańskich odprawiane są tygodniowe nabożeństwa pasyjne, które wprowadzają wiernych w historię Męki Pańskiej. W parafiach, które nie pielęgnują tradycji częstego przystępowania do Eucharystii, nabożeństwa spowiednio-komunijne odbywają się częściej niż zwykle, zazwyczaj w każdą niedzielę. W parafiach, w których księdza obowiązuje czarna toga z albą śląską (komża), duchowni zdejmują do czynności liturgicznych komżę i prowadzą liturgię tylko w czarnej todze z białymi befkami.

Od trzech lat w okresie Wielkiego Postu Kościół luterański w Polsce organizuje akcję „7 tygodni bez”, zachęcającą do pokuty i nawrócenia.

W ostatnich latach także wśród chrześcijan ewangelikalnych czas Wielkeigo Postu zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę.

>> Ekumenizm.pl: Rozważanie na Środę Popielcową

>> Ekumenizm.pl: Wielki Post w Kościele Mariawitów

galeria

komentarze

  • Herakliusz

    Umiłowani Siostry i Bracia!
    Na wielki post…
    Ks. Adrian Kosendiak z Milicza publicznie oskarżył jednego z wrocławskich proboszczów o gwałt. – Próbował kupić mnie pieniędzmi, karierą. Żebym świadczył mu dalej usługi seksualne – mówi Kosendiak. Wrocławska kuria powołała specjalną komisję, by zbadać sprawę.
    Sprawca to ksiądz Krzysztof Sz.
    http://wyborcza.pl/7,75248,21443056,ksi … wideo.html
    ++++++++++++
    Na liście kur(w)ii wrocławskiej jest tylko dwóch księży „Krzysztof Sz” – natomiast tylko jeden jest proboszczem wrocławskim i tylko jeden kapelanem woskowym:
    Dekanat Wrocław – zachód (Leśnica) rzymskokatolicka parafia pw.
    św. Jadwigi Śląskiej Wrocław-Leśnica ul. Wolska 6
    54-076 Wrocław
    Proboszcz: Ks. ppłk dr Krzysztof SZUWART Kan. grem. Kap. Koleg. – ust. 1991
    Wszelkie zapytania w tej sprawie jak i wyrazy miłosierdzia bożego, opieki Niekopulanej Dziewicy i troski o zbawienie tej duszy kierować na adres:
    lesnica@archidiecezja.wroc.pl;