Wrocław świętuje 240 urodziny Friedricha Schleiermachera

0

W dniach 18-20 listopada we Wrocławiu odbędą się międzynarodowe obchody 240 urodzin wybitnego teologa, filozofa, filologa klasycznego – Friedricha Schleiermachera, który urodził się i wychował we Wrocławiu w rodzinie o tradycjach pietystycznych, był także, jako współtwórca reformy pruskiego szkolnictwa, wielkim przyjacielem Uniwersytetu Wrocławskiego – uczelni nowoczesnej, wielonarodowościowej i wielowyznaniowej

Uroczystości rozpoczną się we wtorek, 18 listopada, w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, gdzie o godz. 11.15 odbędzie się sesja naukowa, podczas której można będzie usłyszeć wykładów o wrocławskich wątkach w życiorysie Schleiermachera, jego związkach z niemieckimi idealistami oraz o specyfice Schleiermacherowskiej hermeneutyki i chrystologii.


W środę, 19 listopada, rektorzy Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie podpiszą umowę o współpracy akademickiej. Oba uniwersytety powstały w wyniku reformy Humboldta, której współautorem był kierujący berlińską deputacją naukową Schleiermacher – w latach 2010-2011 będziemy obchodzili 200 rocznicę ich powstania.


Najważniejszy dzień obchodów – czwartek, 20 listopada przyniesie odsłonięcie tablicy poświęconej Schleiermacherowi w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie od godz. 9.30 w Auli Leopoldyńskiej będzie można usłyszeń jedno z divertimentów Mozarta w wykonaniu młodych muzyków z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz wziąć udział w międzynarodowym sympozjum naukowym. Specjalnie z tej okazji  z Berlina, Halle, Marburgu, Insbrucku i Warszawy przybędą do Wrocławia najwybitniejsi znawcy myśli Schleiermachera. Wśród nich znajduje się prof. Christoph Markschies, rektor Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie – światowej sławy badacz literatury wczesnochrześcijańskiej. O godz. 17.00 w ewangelickim Kościele Opatrzności Bożej, gdzie Schleiermacher przyjął chrzest, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem hierarchów Kościoła prawosławnego, rzymskokatolickiego i luterańskiego, a następnie koncert jubileuszowy przygotowany przez wrocławska Akademię Muzyczną – będziemy mogli usłyszeć utwory Buxtehudego i Haydna.


Obchodom jubileuszowym patronują: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Konsul Generalny Niemiec wer Wrocławiu i Prezydent Miasta Wrocławia.


Szczegółowy program głównych obchodów do pobrania na stronie Ewangalikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej, współorganizatora jubileuszu.