Chrześcijanka z Pakistanu uwolniona z zarzutu bluźnierstwa

0

Chrześcijanka Asia Bibi, która spędziła osiem lat w więzieniu z wyrokiem śmierci za rzekome bluźniercze wypowiedzi przeciwko prorokowi Mahometowi, wyjdzie na wolność. Szczęśliwie nie została zapomniana przez społeczność na świecie i wreszcie uwolniona przez Sąd Najwyższy z zarzutu bluźnierstwa oraz z ciążącego na niej wyroku śmierci.

To dobra wiadomość, aczkolwiek pomimo wyroku Sądu Najwyższego w Pakistanie bezpieczeństwo Asii Bibi i jej rodziny nadal stoi pod znakiem zapytania. W czasie rozprawy rząd musiał zmobilizować siły bezpieczeństwa, gdyż przed sądem zgromadziły się tłumy popierające wyrok śmierci.

Przypadek Asii Bibi był podobny do wielu innych oskarżanych o rzekome bluźnierstwo czyli doszło do zarzutów ze strony sąsiadów po kłótni kobiet, jaka miała miejsce w 2009 roku. Szczęśliwie dla Asii i jej rodziny sędziowie Sądu Najwyższego nie ulegli naciskom zwolenników kary śmierci i szybko oczyścili oskarżoną z zarzutów. Taka niezależność to akt dużej odwagi i tym bardziej powinna być doceniona. Za wsparcie Asii Bibi i krytykę prawa o bluźnierstwie w 2011 roku życiem zapłacił gubernator Pendżabu Salman Taseer zamordowany przez osobę, której nie podobały się jego wypowiedzi w sprawie. Morderca został stracony, ale przez wiele środowisk jest czczony jako męczennik.

Mimo, że szczęśliwy z wyroku to pełen obaw o bezpieczeństwo swoje oraz swojej klientki jest również obrońca Asii. Tak więc wydaje się, że mimo szczęśliwego sądowego zakończenia jedynym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa jest emigracja Asii i jej rodziny. Należy pamiętać, że jakkolwiek nikt nie został stracony za bluźnierstwo na podstawie wyroku sądowego to dochodziło do linczów oraz mordowania osób podejrzewanych o wypowiedzi przeciw islamowi i Mahometowi.