Brat Betto nagrodzony w Hawanie

Znany w Polsce, zwłaszcza ze swojej książki „Fidel i Religia”, brazylijski teolog dominikański Brat Betto otrzymał od Rady Kościołów Kuby (Consejo de Iglesias de Cuba) medal uznania za wkład w teologiczną myśl kraju. Podczas przemówienia Brat Betto powiedział, że wszelki fenomen życia ma charakter eucharystyczny: „Roślina lub zwierzę umierają, aby dać nam życie. Żyjemy oddychając tlenem, który dają nam rośliny, a którym my z kolei oddajemy, aby mogły żyć, dwutlenek węgla. To ukazuje głęboką komunię wszystkiego, co istnieje”.

Brat Betto otrzymał medal uznania podczas spotkania pokoleń kubańskich teologów, do którego w katedrze Świętej Trójcy w Hawanie.


Bart Betto przypomniał, że według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Rolnictwa i Wyżywienia (FAO) co godzinę na świecie umiera z głodu tysiąc osób, a każdego roku ponad pięć milonów dzieci. Skrytykował, że do dzisiaj nie istnieją żadne poważne projekty, by przeciwstawić się skutecznie biedzie. Według niego „posiadać trochę jedzenia i miejsce schronienia nie należy do praw człowieka, ale do praw zwierząt, których nie potrafimy zagwarantować wszystkim dzieciom Bożym”.


Brat Betto wezwał również, aby powrócić do pierwszych słów Biblii: „Bóg wezwał nas, abyśmy żyli w raju. My jednak, z powodu naszego egoizmu i ambicji, zrójnowaliśmy projekt Boga zamieniając go w historię ludzką. Do nas należy jego przywrócenie”.