Ekumeniczne poświęcenie oleju koronacyjnego

0

Niemałe zainteresowanie wywołała niedawna uroczystość poświęcenia oleju, który 6 maja 2023 roku zostanie użyty w Opactwie Westminsterskim podczas koronacji Karola III i jego małżonki Kamili. Olej został poświęcony ekumenicznie z udziałem prawosławnego patriarchy i anglikańskiego arcybiskupa. Pomysł wyszedł od prymasa całej Anglii abp. Justina Welby’ego.


Nieodłączną częścią obrzędów koronacyjnych jest namaszczenie nowego monarchy świętym olejem – to centralny moment rytuału o biblijnym rodowodzie. Arcybiskup Canterbury, który tradycyjnie przewodniczy ceremonii, wypowiada słowa odwołujące się do namaszczenia królowi, kapłanów i proroków. Ostatnio słowa te zostały wypowiedziane podczas koronacji Elżbiety II w 1953 roku – koronacja odbywa się więc po raz pierwszy od 70 lat.

Warto przypomnieć, że podczas transmitowanej koronacji zmarłej monarchini kamery nie pokazały momentu namaszczenia, wyrażając tym samym respekt wobec starożytnego rytuału i intymnego momentu, podczas którego monarchini została włączona w historyczny ciąg namaszczanych królów, począwszy od starotestamentowego króla Salomona.

W Opactwie Westminsterskim, który wyłączony jest z jurysdykcji Biskupa Londynu oraz metropolii Canterbury (tzw. royal peculiar) i podlega bezpośrednio królowi Zjednoczonego Królestwa, przechowywana jest butelka z olejem użytym podczas koronacji królowej Elżbiety II. Jednak z inicjatywy prymasa całej Anglii, arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego wytłoczono nowy olej, a proces nadzorował farmaceuta i emerytowany duchowny, pastor Mark Hutton.


Biblijnie i ekumenicznie

Olej został pozyskany z dwóch miejsc na Górze Oliwnej – prawosławnego monasteru św. Marii Magdaleny oraz Wniebowstąpienia Pańskiego. Na terenie pierwszego pochowana jest babka króla Karola III – księżniczka Grecji i Danii Alicja.

Aktu poświęcenia oleju dokonał 2 marca br. w Bazylice Grobu Pańskiego patriarcha Jerozolimy Teofil III oraz anglikański arcybiskup Jerozolimy Hosam Naoum.

W podziękowaniu skierowanym do patriarchy Teofila, abp Welby przypomniał, że olej koronacyjny podkreśla nie tylko rodzinną historię króla i jego związki z Ziemią Świętą, ale i Pismem Świętym. – Od starożytnych królów aż do teraźniejszości, monarchowie byli namaszczeni olejem z tego świętego miejsca. Przygotowując się do namaszczenia króla i królewskiej małżonki, modlę się, że będą prowadzeni i wzmocnieni przez Ducha Świętego – napisał abp Canterbury.

Olej, który będzie użyty podczas koronacji Karola III, bazuje na tej samej recepturze użytej w 1953 roku, jednak nie ma on składników pochodzenia zwierzęcego. Nie jest to pierwszy raz, kiedy podczas koronacji angielskich monarchów zdecydowano się na wyprodukowanie nowego oleju. Tak było chociażby w czasach reformacji, gdy Maria I Tudor nie chciała użyć oleju, który pozostał po koronacji jej brata Edwarda VI Tudora, pierwszego protestanckiego króla Anglii. Monarchini, która restytuowała katolicyzm, zleciła przygotowanie oleju francuskiemu biskupowi Arras, który trzy ampułki wysłał z Brukseli. Maria wprowadziła też inną zmianę – koronacji dokonał biskup Winchester Stephen Gardiner, gdyż ówczesnego arcybiskupa Canterbury Tomasza Cranmera uznawała za heretyka (poniósł później śmierć męczeńską).

Także podczas koronacji Jerzego VI (ojca Elżbiety II) użyto nowego oleju, gdyż pojemnik przygotowany na koronację Edwarda VIII, który abdykował, rozbił się podczas niemieckich nalotów na Londyn.


Modlitwy w intencji króla

Kościół Anglii pod auspicjami obydwu prymasów (Canterbury i York) wydał okolicznościowy modlitewnik, który ma duchowo przygotować chrześcijan na nabożeństwo koronacyjne.

Począwszy od świąt Zmartwychwstania Pańskiego (9 kwietnia) aż do dnia koronacji 6 maja każdy będzie mógł skorzystać ze zbioru modlitw w intencji króla, małżonki królewskiej oraz całej rodziny królewskiej.

foto: royal.co.uk