Katolik opuszcza reformacyjną kolebkę

0

Przez 25 lat dr Stefan Rhein rewitalizował najcenniejsze pamiątki związane z historią Reformacji, inicjował nowe projekty i przygotowywał Wittenbergę na wiekopomny jubileusz 500-lecia Reformacji. Po ćwierćwieczu pracy Rhein, który nazywa się „ekumenicznym chrześcijaninem z katolickimi korzeniami” przechodzi w stan spoczynku.

Dawny Czarny Klasztor Augustianów znany bardziej jako Dom Lutra czy dom, w którym urodził się Filip Melanchton – za te miejsca, a także budynki dziedzictwa reformacyjnego poza Wittenbergą (Mansfeld i Eisleben) przez 25 lat odpowiedzialny był Stefan Rhein.

Gdy w 1998 roku odbywał się proces rekrutacyjny na dyrektora miejsc pamięci (dziś Muzea Lutra), Rheinowi nie dawano zbyt wiele szans.

Do procedury konkursowej zgłosiło się kilku znanych teologów ewangelickich, a sam Rhein nie tylko nie jest teologiem, a filologiem klasycznym oraz literaturoznawcą, ale i jego wyznanie wzbudzało wątpliwości, mimo że dzisiejsza Saksonia, niegdyś kolebka Reformacji, należy do najbardziej zeświecczonych regionów Niemiec, a może nawet Europy.

Stało się jednak inaczej i to właśnie Rhein wygrał konkurs, dokonując nie tylko gigantycznych prac rewitalizacyjnych, ale też inicjując prestiżowe projekty kulturalno-naukowe, nie tylko w kontekście jubileuszu 2017 roku.

Następcą drą Regina został dr Thomas T. Müller, badacz reformacji i historyk sztuki, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z wojną chłopską, której 500. rocznica przypadnie za dwa lata.

>> Ewangelicy.pl: Katolik na straży dziedzictwa reformacji