
- 13 czerwca, 2016
- przeczytasz w 1 minutę
Święta Maria Magdalena - pierwszy świadek zmartwychwstania i apostołka apostołów "awansowała" w kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego. 22 lipca, kiedy Kościół liturgicznie wspomina świętą, będzie odtąd świętem, a nie "tylko" wspomnieniem. W ten ...
Awans liturgiczny Apostołki Apostołów
Święta Maria Magdalena — pierwszy świadek zmartwychwstania i apostołka apostołów “awansowała” w kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego. 22 lipca, kiedy Kościół liturgicznie wspomina świętą, będzie odtąd świętem, a nie “tylko” wspomnieniem. W ten sposób Maria Magdalena będzie czczona przez Kościół jak apostołowie.
Ten liturgiczny “awans” ma z jednej strony zwrócić uwagę na znaczenie Marii z Magdali jako ewangelizatorki, ale też trudno nie dostrzec w nim rosnącego zainteresowania Świętą w ostatnich latach. Dodajmy — również zainteresowania wywołanego przez sensacyjne teorie na temat Marii z Magdali, które z powodzeniem zdyskontował w swojej książce Dan Brown.
Faktem jest, że święta — od czasów Grzegorza Wielkiego — w Kościele rzymskokatolickim była widziana bardziej jako jawnogrzesznica, która namaściła nogi Jezusa i wytarła je własnymi włosami niż pierwszy świadek zmartwychwstania. Jej zaniedbaną rolę Apostołki Apostołów próbowały ożywiać w Kościele grupy reformistyczne, oczekujące zwiększenia w wymiarze decyzyjnym i ewangelizacyjnym roli kobiet. Grupy te — np. FutureChurch — z zadowoleniem przyjęły decyzję Watykanu podniesienia do rangi święta dnia świętej Marii z Magdali jako wyraz docenienia jej roli w historii głoszenia zbawienia na równi z mężczyznami.
Dodajmy jeszcze, że ponieważ w tym roku 22 lipca przypada w piątek obchody święta Marii Magdaleny powinny znieść zakaz powstrzymania się od spożywania mięsa.