
- 12 maja, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
Papież Franciszek zapowiedział, że powoła komisję, której zadaniem będzie zbadanie możliwości dopuszczenia kobiet do posługi diakona.
Kobiety jako diakonisy i doradczynie
Papież Franciszek zapowiedział, że powoła komisję, której zadaniem będzie zbadanie możliwości dopuszczenia kobiet do posługi diakona.
Z kolei ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej zaprosił w charakterze doradczyń na Sobór Wszechprawosławny dwie teolożki.
W ten sposób dwóch reformatorskich zwierzchników konserwatywnych Kościołów próbuje dowartościować trochę większą część wiernych swoich Kościołów.
O rozważenie posługi diakonalnej dla kobiet poprosiły przedstawicielki Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych żeńskich zgromadzeń zakonnych, które zwróciły uwagę, że w Kościele wczesnego chrześcijaństwa kobiety mogły być diakonisami. Papież powiedział, że rozmawiał o wczesnochrześcijańskich diakonisach z ekspertem i w zasadzie nie jest jasne jaka była ich rola i czy były wyświęcane. Dlatego papież odniósł się przychylnie do pomysłu powołania szerszej komisji mającej zbadać rolę wczesnochrześcijańskich diakonis i czy można by ewentualnie przywrócić takową posługę we współczesnym Kościele.
Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola zareagował pozytywnie na apel czołowych teolożek prawosławnych, aby Sobór nie było tylko “sprawą mężczyzn”. I tak opatka klasztoru z Krety i wykładowczyni na uniwersytecie Taft w Bostonie znalazły się w roli doradczyń Patriarchatu Ekumenicznego. Oprócz ojców soborowych w Soborze Wszechprawosławnych każdemu z Kościołów autokefalicznych może towarzyszyć sześciu doradców, którymi mogą być też kobiety.
Ekumenizm.pl: Prawosławne teolożki chca być na soborze