Odkurzacz, celibat i papież
- 5 września, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Uważam, że to możliwe, iż pierwszy po 500 latach papież z kraju Reformacji zniesie celibat. Ratzinger jest tym, który pozwala się pouczać – jest uczonym. To odróżnia go zupełnie od Jana Pawła II – uważa prof. Uta Ranke Heinemann, teolożka, której w 1987 roku zostało odebrane prawo nauczania teologii katolickiej za negowanie dziewiczego poczęcia Jezusa Chrystusa. Zniesienie celibatu poprawiłoby również sytuacje kobiet w Kościele – powiedziała Ranke-Heinemann w wywiadzie […]
Uważam, że to możliwe, iż pierwszy po 500 latach papież z kraju Reformacji zniesie celibat. Ratzinger jest tym, który pozwala się pouczać – jest uczonym. To odróżnia go zupełnie od Jana Pawła II – uważa prof. Uta Ranke Heinemann, teolożka, której w 1987 roku zostało odebrane prawo nauczania teologii katolickiej za negowanie dziewiczego poczęcia Jezusa Chrystusa. Zniesienie celibatu poprawiłoby również sytuacje kobiet w Kościele – powiedziała Ranke-Heinemann w wywiadzie dla niemieckiej rozgłośni radiowej.
Wszyscy pasterze są mężczyznami, a wszystkie kobiety owieczkami – tak z pewnością jeszcze pozostanie, ale jeśli pasterze zaczną się żenić, to wówczas kobiety przestaną być widziane jedynie z odkurzaczem. Obecnie kobieta może awansować w kościele jedynie z odkurzaczem – twierdzi teolożka.
Uta Ranke-Heinemann uchodzi za jedną z najbardziej kontrowersyjnych teolożek. Była pierwszą kobietą na świecie, która objęła katedrę teologii katolickiej. Konwertowała z ewangelicyzmu.
W Polsce najbardziej znane są jej dwie książki: „Nie i Amen” oraz „Eunuchy do raju”. W 1999 roku była kandydatką postkomunistycznej PDS na urząd prezydenta Niemiec.
:: Ekumenizm.pl: Zaobrączkowani księża — celibat