Wybaczyć czy nie wybaczyć?
- 7 marca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Michel Friedman (49), znany moderator telewizyjny, były członek władz opozycyjnej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU), były wiceprezes Centralnej Rady Żydów Niemieckich (ZdJ) ustąpił w 2003 roku ze wszytskich zajmowanych stanowisk po tym, gdy wyszło na jaw, że Friedman zażywał ciężkie narkotyki oraz sprowadzał sobie do mieszkania kobiety z Europy Środkowo-Wschodniej zmuszane do prostytucji. Problem Friedmana, który znów zaczął pojawiać się na telewizyjnym ekranie, powraca, tym razem za sprawą chrześcijan.Za kilka […]
Michel Friedman (49), znany moderator telewizyjny, były członek władz opozycyjnej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU), były wiceprezes Centralnej Rady Żydów Niemieckich (ZdJ) ustąpił w 2003 roku ze wszytskich zajmowanych stanowisk po tym, gdy wyszło na jaw, że Friedman zażywał ciężkie narkotyki oraz sprowadzał sobie do mieszkania kobiety z Europy Środkowo-Wschodniej zmuszane do prostytucji. Problem Friedmana, który znów zaczął pojawiać się na telewizyjnym ekranie, powraca, tym razem za sprawą chrześcijan.
Za kilka miesięcy w Hannowerze odbędą się Ewangelickie Dni Kościoła (Deutscher Evangelicher Kirchentag — DEK). Komitet organizacyjny DEK z siedzibą w Fuldzie, postanowił zaprosić Friedmana do dyskusji panelowej z chrześcijanami i wyznawcami islamu o dialogu międzyreligijnym. Decyzja ta wywołała falę protestów. Otrzymujemy wiele listów, a ludzie protestujący przeciwko Friedmanowi na pewno nie są antysemitami – powiedziała ks. biskup Margot Käßmann, zwierzchniczka Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Hannoweru, który jest gospodarzem Kirchentagu.
Notę protestacyjną do organizatorów DEK skierowała organizacja kobiet, działająca w CDU, sprzeciwiająca się promowaniu Friedmana ponieważ ten zamieszany był w proceder handlu kobietami przez ukraińską mafię. Mimo nacisków DEK nie zamierza ustąpić. Friedman przyznał się do winy i odpokutował za swoje grzechy. Zdajemy sobie spraw, że nasza decyzja jest dla wielu problemem — powiedział Rüdiger Runge, rzecznik prasowy DEK.
Kancelaria Kościoła Hannoweru poinformowała, że decyzja o zaproszeniu Friedmana nakłoniła wielu ewangelików do wystąpienia z Kościoła. Niektórzy wierni wycofali także swoją pomoc w organizacji Kirchentagu i nie będzie gościć w swoich domach uczestników spotkania spoza Hannoweru.
foto: zdf.de