- 23 maja, 2024
- przeczytasz w 4 minuty
Niemcy obchodzą 75. rocznicę proklamowania konstytucji. Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) uczci jubileusz 20 nabożeństwami konstytucyjnymi, symbolizującymi preambułę i pierwsze 19 artykułów, odnoszących się do praw podstawowych.
Kościoły obchodzą 75. rocznicę Konstytucji
Niemcy obchodzą 75. rocznicę proklamowania konstytucji. Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) uczci jubileusz 20 nabożeństwami konstytucyjnymi, symbolizującymi preambułę i pierwsze 19 artykułów, odnoszących się do praw podstawowych.
Niemiecka Ustawa Zasadnicza (Grundgesetz) miała być jedynie prowizorium ze względu na podział państwa po II wojnie światowej. Została przyjęta 8 maja 1949 przez zachodnioniemieckie kraje związkowe (z wyjątkiem Bawarii) oraz zachodnich aliantów. Jej uroczyste proklamowane odbyło się w Bonn 23 maja 1949 roku.
Istotną rolę przy powstawaniu konstytucji odegrały dwa największe Kościoły – ewangelicki i rzymskokatolicki. Wówczas ruch ekumeniczny z udziałem Kościoła rzymskiego nie istniał i obydwa Kościoły nie rozmawiały ze sobą oficjalnie, ale pośrednio uprawiały dyplomację kościelną, aby wpłynąć na ostateczny wynik podstawowego dokumentu.
Ponadto kluczowi decydenci, jak i autorzy poszczególnych przepisów konstytucji, byli związani z Kościołami, stąd też Kościoły jako całość lub poszczególni biskupi mogli i wpływali na przebieg spraw. Nie wszystkie jednak roszczenia Kościołów zostały uwzględnione, w tym wprowadzenie państwowego szkolnictwa wyznaniowego. Jednak wiele postulatów i interesy Kościołów i zabezpieczenie ich wpływów zostały zabezpieczone.
Przeciwnicy konstytucji argumentowali, że mimo preambuły z odwołaniem do Boga, dokument promuje laickie państwo. Niektórzy biskupi rzymskokatoliccy grozili wezwaniem do sprzeciwu wobec konstytucji, ale na pogróżkach się skończyło, a to dzięki wpływom pierwszego kanclerza Niemiec i zaangażowanego katolika Konrada Adenauera. O tym, że sytuacja prawna i wpływ czynnika religijnego był spory świadczy choćby fakt, że konstytucję kilka dni przed proklamowaniem odrzuciła Bawaria, później jednak uznała ją pod presją faktu, że wszystkie inne kraje związkowe ją przyjęły.
Niemiecka Ustawa Zasadnicza – inaczej niż konstytucja Republiki Weimarskiej – rozpoczyna się od odwołania do Boga:
Mając świadomość swojej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi, kierowany wolą, by jako równoprawny członek zjednoczonej Europy służyć pokojowi na świecie, Naród Niemiecki mocą swojej władzy ustrojodawczej przyjął niniejszą Ustawę Zasadniczą.
Ekumeniczne obchody
Obchody 75. rocznicy konstytucji miały również religijną oprawę. 23 maja 2024 w ewangelickim kościele mariackim w Berlinie odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne z udziałem najwyższych władz państwowych, w tym prezydenta RFN Frank-Waltera Steinmeiera.
Kazanie wygłosił bp Michael Gerber (Fulda), wiceprzewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Niemiec.
Władze rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich oraz Ewangelickiego Kościoła Niemiec wydały okolicznościowe oświadczenia, podkreślające rangę jubileuszu, a przede wszystkim samego dokumentu.
- Konstytucja jest cennym skarbem. Została sformułowana jako projekt przeciwny wobec systemu totalitarnego, dlatego też słusznie nazywa na początku wszystkie punkty odniesienia odpowiedzialności Boga i człowieka. Na fundamencie tej odpowiedzialności stoi nasza wolnościowa demokracja – napisał przewodniczący episkopatu bp Georg Bätzing (Limburg).
Z kolei bp Kirsten Fehrs (Hamburg), pełniąca obowiązki przewodniczącej Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) zaznaczyła, że konstytucja jest językowym dziełem sztuki. — W niewielu zdaniach zawarte są elementarne podstawy każdego, zbudowanego na pokoju współistnienia. Nasza konstytucja powstała także z doświadczeń, niektórych członków Rady Parlamentarnej na wygnaniu, w oporze wobec dyktatury nazistowskiej, w obozach lub niewoli. Te czynniki były obecne podczas obrad – stwierdziła bp Fehrs.
Sztafeta 20 nabożeństw konstytucyjnych
EKD jest strukturą składającą się z 20 niezależnych, ewangelickich Kościołów krajowych. W każdym z 20 Kościołów krajowych odbędą się nabożeństwa, upamiętniające preambułę i pierwsze 19 artykułów konstytucji, w których zawarte są prawa podstawowe.
Pierwsze z nabożeństw odbędzie się w niedzielę po jubileuszu (26 maja), a w kolejnych dniach i miesiącach będą sprawowane liturgie w kościołach związanych z historią konstytucji, w tym w kościele im. Marcina Lutra w Bonn, gdzie w 1949 roku odbyło się nabożeństwo dziękczynne po proklamowaniu Ustawy Zasadniczej.
Pozostałe nabożeństwa odbywać się będą w kościołach związanych z ojcami i matkami konstytucji – we wrześniu odbędzie się nabożeństwo w Kassel (Kościół Ewangelicki Kurhessen Waldeck), skąd pochodzi Elisabeth Selbert, jedna z “czterech matek konstytucji”, która w 1949 roku walczyła o wpisanie do konstytucji zdania o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn. Nabożeństw to poprowadzi biskup Beate Hofmann, a oprócz rozważań biblijnych, reflektowany będzie Artykuł 3 Konstytucji, dotyczący równouprawnienia płci.
Nabożeństwo odbędzie się także w Brackenheim (Ewangelicki Kościół Krajowy Wirtembergii), gdzie urodził się Theodor Heuss, pierwszy prezydent RFN i jeden z ojców konstytucji.
EKD przygotował szczegółowy spis nabożeństw konstytucyjnych oraz materiały liturgiczne.
» Specjalna strona EKD poświęcona 75. rocznicy Ustawy Zasadniczej