- 21 kwietnia, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
Pary jednopłciowe, które zawarły związki partnerskie lub małżeństwo w Walii mogą liczyć na modlitwę w parafiach (anglikańskiego) Kościoła w Walii. Nie będzie jednak zmiany prawa, umożliwiającego udzielanie ślubów parom homoseksualnym.
Kościół w Walii będzie modlił się za pary jednopłciowe
Pary jednopłciowe, które zawarły związki partnerskie lub małżeństwo w Walii mogą liczyć na modlitwę w parafiach (anglikańskiego) Kościoła w Walii. Nie będzie jednak zmiany prawa, umożliwiającego udzielanie ślubów parom homoseksualnym.
Decyzję taką ogłosił po posiedzeniu Izby Biskupów Kościoła w Walii, abp Barry Morgan, prymas Kościoła w Walii. Hierarcha podkreślił, że wprowadzenie zmian do prawa kanonicznego wymaga większości 2/3 głosów w każdej z Izb (Biskupów, Kleru i Świeckich), a ewentualny wniosek o dopuszczenie ślubów homoseksualnych nie miałby szans na powodzenie. Ankieta przeprowadzona wśród członków synodu (Governing Body) pokazała, że ponad połowa synodałów jest wprawdzie za zmianą prawa, jednak nie jest to większość wystarczająca do zmiany konstytucji Kościoła.
W tej sytuacji uważamy, że właściwe jest zaproponowanie modlitw w odpowiedzi na duszpasterskiej zapotrzebowanie tych gejów i lesbijek, którzy decydują się na szczere zobowiązanie do trwania w przyjaźni lub partnerstwie – powiedział w imieniu walijskiego episkopatu abp Morgan.
Biskupi wydali list pasterski, w którym przyznali, że środowiska LGBT były poddawane prześladowaniom i ostracyzmowi w Kościele ze względu na swoją seksualność.
- Byliście zmuszani do życia w ukryciu i udawania z powodu uprzedzeń, z jakimi się spotykaliście. Zobowiązujemy się do zaoferowania wam tej samej służby pełnej miłości i opieki duszpasterskiej, do której mają prawo wszyscy ludzie. Zobowiązujemy się do działań, które zapewnią wam bezpieczne miejsce w Kościele, w którym możecie być szczerzy i otwarci, szanowani i akceptowani – napisali biskupi.
Prymas Morgan przyznał, że decyzja biskupów będzie dla jednych zbyt daleko idąca, a dla innych niewystarczająca, i liczy się z ewentualnymi konsekwencjami dla Kościoła w Walii ze strony Arcybiskupa Canterbury oraz innych prowincji anglikańskich.
Do Kościoła w Walii należy ok. 30% Walijczyków zgromadzonych w sześciu diecezjach i 1500 parafiach. W odróżnieniu od Kościoła Anglii, Kościół w Walii nie jest Kościołem państwowym, jednak biskupi tego Kościoła mogą być brani pod uwagę przy nominacjach biskupich w Anglii jak to było w przypadku walijskiego Rowana Williamsa, który był biskupem diecezji Monmouth, później arcybiskupem Walii do 2002 roku, gdy został desygnowany na Arcybiskupa Canterbury.
» Pełny tekst oświadczenia biskupów i tekst modlitwy za pary homoseksualne