- 17 marca, 2017
- przeczytasz w 2 minuty
Odpaliliśmy w Watykanie naszą tajną broń – żartowali anglikańscy internauci na wieść o nieszporach w rycie anglikańskim, które po raz pierwszy odbyły się w samym sercu rzymskiego katolicyzmu – Bazylice św. Piotra. I rzeczywiście – nieszpory (evensong) to najpi...
Ekumeniczna premiera w Watykanie — evensong
Odpaliliśmy w Watykanie naszą tajną broń – żartowali anglikańscy internauci na wieść o nieszporach w rycie anglikańskim, które po raz pierwszy odbyły się w samym sercu rzymskiego katolicyzmu – Bazylice św. Piotra. I rzeczywiście – nieszpory (evensong) to najpiękniejsze nabożeństwo Kościołów anglikańskich.
Doniosłość chwili potwierdził też przedstawiciel papieża Franciszka, uczestniczący w liturgii, abp Arthur Roche, sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego. Sam Biskup Rzymu uczestniczył niedawno w anglikańskim nabożeństwie w Rzymie, gdy odwiedził anglikańską parafię Wszystkich Świętych.
Nabożeństwo odbyło się z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia oficjalnego dialogu anglikańsko-rzymskokatolickiego, która obchodzona była w minionym roku. Centralne obchody odbyły się w październiku 2016 roku w rzymskim kościele św Grzegorza z udziałem papieża Franciszka i arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego. Nieszpory w bazylice św. Piotra nie były jednak pierwszym, anglikańskim akcentem w tej świątyni. W 2012 roku chór anglikańskiego Opactwa Westminsterskiego zaśpiewał podczas uroczystej mszy z udziałem papieża Franciszka, którego łączą niezwykle bliskie relacje z Arcybiskupem Canterbury Justinem Welby, honorowym zwierzchnikiem Wspólnoty Anglikańskiej i Kościoła Anglii. Z kolei papież Benedykt XVI uczestniczył w evensong w Opactwie Westminsterskim podczas swojej pielgrzymki do Anglii w 2010 r.
Evensong prowadził abp David Moxon, dyrektor Centrum Anglikańskiego w Rzymie i reprezentant Arcybiskupa Canterbury przy Watykanie.
Anglikańskie nieszpory, nazywane popularnie evensong, to liturgiczny znak rozpoznawczy anglikanizmu i jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych nabożeństw tej tradycji. Swoimi korzeniami evensong sięga tradycji monastycznej, a liturgia nabożeństwa wielokrotnie ulegała zmianom, głównie w warstwie językowej, jednak największą popularnością cieszą się nieszpory w tradycyjnej oprawie z 1662 r.
Evensong posiada zróżnicowane formy – może mieć skromną postać prywatnej lub wspólnotowej modlitwy, ale również niezwykle uroczystą oprawę liturgiczną z udziałem profesjonalnych chórów. Evensongi przyciągają sporą liczbę uczestników, również ze względu na swoje walory muzyczne. W ostatnich latach popularnie stały się aplikacje na urządzenia mobilne, zachęcające do codziennej modlitwy również wg liturgii nieszporów. W zależności od kraju i okoliczności, evensong może składać się z różnych elementów, ale stałymi częściami nabożeństwa są: wyznanie grzechów, modlitwa responsoryjna na podstawie psalmów (preces), czytania z Pisma Świętego, kantyk (najczęściej Magnificat i Nunc dimittis), wyznanie wiary, Modlitwa Pańska i inne modlitwy. Podczas uroczystych nabożeństw wygłaszane jest również krótkie kazanie.