Ekumenizm męczeństwa

0

Katoliccy i mennoniccy uczeni spotkają się w Opactwie św. Jana w Collegeville, by tam odbyć pierwsze wspólne badania nad historią anabaptystycznych męczenników XVI-wieku. Wielu z nich zostało skazanych na śmierć przez Inkwizycję.

Dwudniowa konferencja „Anabaptystyczni męczennicy w kontekście ekumenicznym” jest owocem trwającego od 5 lat międzynarodowego dialogu katolicko-mennonickiego oraz odbywających się corocznie w tym klasztorze nieformalnych spotkań katolicko-mennonickich.

Mennonici są jedną z gałęzi radykalnej XVI-wiecznej Reformacji. Ruch został zapoczątkowany przez byłego księdza katolickiego Menno Simmonsa. Mennonici odrzucają uznawanie hierarchii kościelnej, służbę wojskową, zajmowanie urzędów państwowych, propagują rygoryzm moralny. Uznają tylko dwa sakramenty: chrzest dorosłych i eucharystię. Jedynym autorytetem w dziedzinie wiary jest dla nich Biblia.

W okresie Reformacji i kontreformacji tysiące mennonitów było prześladowanych jako heretycy zarówno przez rządy zarówno katolickie, jak i luterańskie i zwingliańskie.