Incydent na ekumenicznym spotkaniu w Wittenberdze

0

„O prawdziwym skarbie Kościoła – razem śladami Ewangelii” – pod takim tytułem odbyło się Wittenberskie Zgromadzenie Ekumeniczne zorganizowane przez Międzynarodową Wspólnotę Ekumeniczną (IEF). W ramach wydarzenia odbyło się forum dyskusyjne nt. ekumenizmu, podczas którego doszło do nieprzyjemnego incydentu sprowokowanego przez ewangelickiego pastora.

Do dyskusji panelowej zaproszona została biskupka Ilse Junkermann z Ewangelickiego Kościoła Środkowych Niemiec, oraz ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji Magdeburga Gerhard Feige, birytualista, odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Niemiec za kontakty ekumeniczne.

Podczas rozmowy bp Feige ostrzegł przed nadmiernymi oczekiwaniami dotyczącymi przełamania rozłamu. – Nie mamy obecnie jasności co do tego, jak ma ta jedność wyglądać i jaki jest cel ekumenicznych starań. W najistotniejszych sprawach się zgadzamy, ale nie ma zgodności, jak ma konkretnie wyglądać jedność w pojednanej różnorodności – mówił biskup.

Z kolei biskupka Junkermann zaznaczyła, że ekumenizm musi pozostać dynamicznym procesem wzajemnego zrozumienia bez zaciemniania różnic. – Błędem jest mówienie, że róznice teologiczne nie odgrywają już roli. To pomniejsza skarby poszczególnego wyznania. Nasze drogi przed 500 laty nie rozeszły się z powodu błahostek – dodała.

Incydent

Jednak na konstruktywnej wymianie zdań się nie skończyło, gdy do dyskusji wkroczył przewodniczący niemieckiego oddziału IEF, ewangelicki duchowny Hans-Georg Link, nawiązując do wspólnego nabożeństwa rzymskich katolików, ewangelików, anglikanów i prawosławnych zaplanowanego na 14 września w Trewirze z okazji Święta Podwyższenia Krzyża Św. Ks. Link wyraził oczekiwanie wobec bp. Feige i bp Junkermann, aby „wreszcie spisać konkretne uzgodnienia – Od 30 lat jesteśmy zbywani ogólnikami – stwierdził.

Zdecydowanie na wypowiedź duchownego zareagował bp Feige: – Swoje życie poświęciłem ekumenizmowi i nie pozwolę, aby w ten sposób mnie szufladkowano – odparł biskup po czym opuścił spotkanie razem z bp. Junkermann.

IEF to założona w 1967 roku w Szwajcarii międzynarodowa organizacja ekumeniczna, skupiająca świeckich i duchownych z różnych tradycji wyznaniowych. Celem IEF jest wspieranie dialogu ekumenicznego u podstaw, a także między działającymi już strukturami ekumenicznymi. IEF nie posiada rozbudowanych struktur i stawia na dyskusję i praktyczną duchowość.

Organizacja mocno opowiada się za ustanowieniem gościnności eucharystycznej – w 2007 Zgromadzenie Generalne IEF opublikowało deklarację „O Współdzieleniu Eucharystii”.

IEF posiada również działaczy w Polsce.


galeria