Jeden kościół mariacki dla ewangelików i katolików

2

Pogarszający się stan techniczny zbudowanego w latach 50. XX wieku kościoła pw. Maryi Królowej oraz ograniczone możliwości finansowe zmusiły parafię rzymskokatolicką w Ahrensbök do podjęcia trudnej decyzji. Wspólnota parafialna, należąca administracyjnie do parafii w Eutin, pożegna się ze swoją świątynią, a po mszy wyruszy procesyjnie do mariackiego kościoła luterańskiego, gdzie przywita ich proboszcz parafii ewangelicko-luterańskiej. Od 1 września luteranie i katolicy będą użytkować jeden kościół.

Gdy fatalny stan kościoła i rosnące koszty utrzymania uniemożliwiły dalsze funkcjonowanie kościoła ks. Jürgen Wätjer, proboszcz Eutin i Plön, a jednocześnie rektor seminarium duchownego archidiecezji hamburskiej, zwrócił się do parafii luterańskiej z zapytaniem o możliwość wspólnego użytkowania kościoła mariackiego. Na prośbę katolików pozytywnie zareagowała proboszcz parafii, ks. Kirstin Mewes-Goeze, jednak zgodę musiały wyrazić centralne władze ewangelicko-luterańskiego Kościoła Północnego.

W dość krótkim czasie wydano zgodę i podpisano zaledwie dwustronicowe porozumienie wspólnego użytkowania i wspólnej odpowiedzialność za kościół nazwany imieniem Marii, Matki Bożej.

W najbliższą niedzielę bp Norbert Werbs odprawi ostatnią mszę w kościele Maryi Królowej. Obydwie wspólnoty parafialne będą ponosić odpowiedzialność za koszty związane z ubezpieczeniem czy porządkami wokół kościoła. Uregulowano nawet sprawę kwiatów ołtarzowych, gabloty informacyjnej oraz dodatkowej półki na Gotteslob, czyli katolickie śpiewniki kościelne. Katolicy będą mogli również przenieść ze swojego kościoła figurę Matki Bożej, która zostanie umieszczona w bocznej nawie. W duże święta kościelne będą mogli używać kadzidła, co nie do końca podobało się niektórych luteranom, mimo iż w niektórych kościołach luterańskich w Niemczech i na świecie kadzidło wciąż jest stosowane. Parafia luterańska odstąpiła również od liczącego sobie paręset lat prawa, zakazującego używania dzwonów kościelnych dla innych niż luterańskie nabożeństwa. Początkowo katolicy będą odprawiać msze w sobotnie wieczory.

komentarze

  • Awi

    No prosze, jak to pieknie kryzys finansowy zadziałał na rzecz ekumenii ! Kto wie, moze własnie tedy droga, skoro inne zawodzą.

  • Halina2

    brawo!


    Halina Mazur