Kobieta biskup zaszkodzi jedności

13
Zbliżająca się konsekracja kobiety na biskupa w diecezji Perth w Australii zaszkodzi pojednaniu między katolikami a anglikanami – ostrzega biskup Michael Putney.

– Gdy Wspólnota Anglikańska zaczęła ordynować kobiety na księży Kościół katolicki dał jej jasno do zrozumienia, że będzie to poważną przeszkodą dla pojednania między naszymi dwoma wspólnotami – powiedział biskup Putney, szefujący Australijskiej Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego, odnosząc się do planów wyświęcenia na biskupa ks. kanonik Kay Goldsworthy. Uroczystość święceń ma odbyć się 22 maja.

– Ordynacja kobiet jest dla nas sprawą doktrynalną, a nie tylko praktyczną – tłumaczy biskup Putney. – Ordynacja kobiet na biskupów tworzy poważne trudności, ponieważ biskupi mają być przywódcami Kościoła, a nawet wewnątrz Wspólnoty Anglikańskiej przywództwo kobiet jest przyjmowane dwuznacznie. Część go nie akceptuje – dodał hierarcha.

Biskup zaznaczył także, że Kościół katolicki nie widzi możliwości wyświęcania kobiet na duchownych. I nie jest to kwestia jego woli, ale odczytania woli Bożej, której człowiek zmieniać nie może. Jednocześnie zapewnił, że wyświęcenie kobiety, choć oczywiście utrudni dialog, to nie przerwie go. – Będziemy nadal prowadzić dialog i współpracować – tłumaczył i dodawał, że „jedność ekumeniczna jest ostatecznie w rękach Boga”.

>> Ekumenizm.pl: Święcą pierwszą kobietę na biskupa