Luteranin sekretarzem generalnym Konferencji Kościołów Europejskich

0

Dr Jørgen Skov Sørensen został mianowany nowym sekretarzem generalnym Konferencji Kościołów Europejskich. 55-letni teolog i misjonarz, wywodzący się z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ludowego Danii, obejmie urząd w styczniu 2020 roku, zastępując ks. Heikkiego Huttunena z Fińskiego Kościoła Prawosławnego.


Decyzję podjęła Rada Zarządzająca KKE 21 listopada podczas spotkania w Brukseli.

Jesteśmy pewni, że Skov Sørensen będzie wspierać członków KKE we współpracy na rzecz nadziei i świadectwa, służąc Europie, promujac pokój i jedność Kościoła – powiedział ks. Christian Krieger, prezydent KKE.

Skov Sørensen jest doktorem misjologii, ekumenizmu i teologii systematycznej Uniwersytetu w Birmingham oraz Uniwersytetu Aarhus. Pracował w placówkach misyjnych duńskiego Kościoła luterańskiego, a także zajmował się pracą naukową i był zaangażowany w projekty międzynarodowych organizacji charytatywnych, w tym Fundusz Pomocowego Światowej Federacji Luterańskiej.

Dr Sørensen mówi po szwedzku, norwesku, angielsku, niemiecku, francusku i po chińsku.

Powstała w 1959 roku KKE jest organizacją skupiającą 114 Kościołów tradycji prawosławnej, anglikańskiej, starokatolickiej oraz różnych denominacji protestanckich. Do KKE należą wszystkie Kościoły członkowskie Polskiej Rady Ekumenicznej.