Luterański biskup doktorem h.c. teologii katolickiej

0

Po raz pierwszy w historii Austrii luterański biskup otrzymał doktorat honoris causa katolickiego wydziału teologicznego. A stało się to w miejscu symbolicznym, ważnym dla historii austriackich luteran.

Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Salzburgu przyznał bp. Michaelowi Bünkerowi, zwierzchnikowi Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Austrii, doktorat honoris causa z teologii katolickiej. W uroczystości, która odbyła się 31 maja br., uczestniczył m.in. prezydent Austrii, Alexander van der Bellen oraz przedstawiciele rzymskokatolickiego episkopatu.

W dokumencie przyznającym wyróżnienie stwierdzono, że bp Bünker wnosi swoje doświadczenie naukowe w pracę duszpasterską oraz służbę biskupią, a także w debaty publiczne, dotyczące m.in. spraw europejskich.

Wyróżnienie biskupa Bünkera zostało zauważone nie tylko w kontekście jubileuszu 500 lat reformacji, ale również w kontekście dziejów ewangelickiej diaspory w Austrii. W tym samym mieście, w którym w 2017 roku fakultet teologii katolickiej dziękuje za służbę luterańskiego duchownego, odbyły się na przełomie 1731/32 roku prześladowania austriackich protestantów. Wówczas książę i jednocześnie biskup Leopold Anton von Firmian doprowadził do wygnania z ziemi salzburskiej ok. 22 tys. luteran, głównie z powiatów Pongau i Pinzgau. Dopiero w 1966 roku ówczesny arcybiskup Salzburga Andreas Rohracher przeprosił ewangelickich chrześcijan za wypędzenia.

Bp Michael Bünker jest również sekretarzem generalnym Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie (Leuenberg), do której należą Kościoły luterańskie, reformowane, unijne, metodystyczne i przedreformacyjne (m.in. waldensi) połączone wspólnotą Stołu Pańskiego i Ambony.

galeria