Nowy sekretarz generalny ŚRK – ks. Olav Fykse Tveit

0

Ks. dr Olav Fykse Tveit, norweski duchowny luterański, został nowym i zarazem siódmym sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów (ŚRK). O wyborze 48-letniego teologa zadecydowała Komisja Centralna ŚRK. Tveit zastąpi kenijskiego metodystę, ks. Samuela Kobię, który pełnił urząd od stycznia 2004 r. Tveit jest najmłodszym sekretarzem generalnym ŚRK od czasów Willema A. Visser ‚t Hoofta, jednego z głównych twórców Rady.

Ks. Tveit posiada doświadczenie zarówno w pracy duszpasterskiej, jak i działalności ekumenicznej. Był proboszczem parafii luterańskiej w Haram, pełnił funkcję kapelana wojskowego, a także znajdował się w gremiach kierowniczych Kościoła Norwegii ds. Teologii, kontaktów ekumenicznych oraz relacji Państwo-Kościół. W ŚRK był członkiem plenarnej Komisji Wiary i Ustrój oraz współprzewodniczącym Ekumenicznej Grupy ŚRK, zajmującej się sprawami Palestyny i Izraela.


Nowy sekretarz generalny ŚRK jest również członkiem Zarządu i Rady Wykonawczej Chrześcijańskiej Rady Norwegii oraz przewodniczącym Grupy Kontaktowej Kościoła z żydowską diasporą oraz Islamską Radą Norwegii. Zaangażowany był również w działalność norweskich organizacji diakonijnych oraz instytucji zajmujących się dialogiem międzyreligijnym.


Do ŚRK należy 349 Kościołów z ok. 560 mln wiernych. Do ŚRK nalezą Kościoły tradycji prawosławnej, anglikańskiej, starokatolickiej oraz Kościoły protestanckie różnych denominacji. Do ŚRK należą cztery polskie Kościoły: Kościół Ewangelicko-Augsburski, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Polskokatolicki oraz jako organizacja na prawach członka Polska Rada Ekumeniczna. Kościół rzymskokatolicki nie należy do ŚRK, jednak od wielu lat z nią współpracuje. W zeszłym roku ŚRK obchodziła 60-lecie istnienia.


foto: wcc-coe