Papież popiera stanowisko Cerkwi w sprawie profanacji

14

Papież Benedykt XVI podczas spotkania z szefem komisji ds. kontaktów zagranicznych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego metropolitą Hilarionem miał wyrazić poparcie dla Cerkwi w sprawie zbezczeszczenia świątyni, jakiego dopuściła się feministyczna punkowa grupa rockowa.

Zgodnie z oświadczeniem Patriarchatu Moskiewskiego w czasie spotkania papież i metropolita rozmawiali o profanacji uświęconych miejsc chrześcijaństwa w różnych krajach a szczególnie o akcie wandalizmu, który miał miejsce 21 lutego 2012 r. w katedrze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Papież miał też powiedzieć, iż jest zaskoczony reakcją mediów nie widzących w występie aktu profanacji.


Trzy członkinie, z grupy która odśpiewała w katedrze utwór skierowany przeciwko prezydentowi Putinowi oraz patriarsze Cyrylowi, zostały aresztowane i skazane na dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej za chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną. W ubiegłym miesiącu Rosyjski Kościół Prawosławny zaapelował do członkiń PusyRiot o skruchę.

komentarze

 • Oranysta

  Zastanawiam sie dlaczego owe panie nie promowały się na przykład przed Mauzoleum Lenina, tylko w Cerkwii? Dla mnie odpowiedź jest oczywista. Owe dziołchy, doskonale wiedzialy że światowe lewactwo z pod różnych znaków zresztą, ich wystąpienie w Cerkwii, zdecydowanie poprze. Przed Mauzoleum Lenina, byłby to news na jeden dzień a panie juz dawno siedziałby gdzies w jakim odpowiedniku dawnijszego gułagu.

 • macli

  No właśnie, wcale by nie siedziały. Występ przed mauzoleum Lenina nie jest
  przestępstwem nawet w Rosji, a za krytykę rządu dostałyby tam najwyżej zawiasy.

 • Cortes

  Antychrześcijańskie wybryki w Rosji mają szczególny podtekst, biorąc pod uwagę prawdziwy holocaust ruskich chrześcijan po rewolucji bolszewickiej.


  Re-turn your revolt into style.

 • Oranysta

  Niestety jednego nie przewidzialeś. Teren Mauzolem Lenina i wogóle Placu Czerwonego w Moskiwie, jest tak bardzo nasycony agentami słuzb specjalnych, że do żadnego występu by nie doszło a panie znalazlyby sie barzo szybko w pojazdach z napisem milicja. W Cerkwii to zupłenie inna sprawa. Mozna było wystep uzgodnic, umówić przedstawiciele mass mediów, szczególnie zachodnich a potem sie zprodukować i wystepowac, nim szok wierzących minie i jakoś zareagują.  A przekaz poszedł na świat i teraz mozna uważać sie za męczennice. A to zwykła hipokryzja.

 • Woyski Prusak

  A dlaczego tę informację ilustruje zdjęcie katedry św. Jura we Lwowie? Czyżby ukraińscy grekokatolicy coś mieli wspólnego z treścią tej informacji? Bo się nie doczytałem…


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • gosc

  Co to za funkcja, ten minister spraw zagranicznych i gdzie to jest w Biblii?  

  Dwie autorytarne i pseudochrześcijańskie organizacje parakościelne zwierają szeregi w celu obrony topniejacych wpływów. Wystarczyły trzy prowokatorki w skarpetkach na głowie, by zdemaskować prawdziwe oblicze tych….. ludzi. Teraz, kiedy dociera do nich powoli, że dali się sprowokować, ze ktoś wsadził ich na mine  wycofuja się rakiem burcząc coś o przebaczeniu (bo to tak biblijnie brzmi w uszach ludu). Za późno…. świeta ruś , cały świat na własne gały mógł sie przekonac, że cała ta cerkiew jest imanentnie wbudowana w kremlowski aparat przemocy. Cieszy mnie, że i Ratzinger zechciał wdepnać w to wszystko.

  Na koniec moje chapeau bas dla inicjatorów i pomysłodawców tej prowokacji.

 • Woyski Prusak

  "A mnie by odpowiadało, żeby była zamieściła Dom in Koeln, bo tam odbyło się solidarne wystąpienie zwariowanych…"

  Czy teraz prokurator w Berlinie zażąda dla nich dwóch lat pobytu reedukacyjnego w Dachau?


  "Wachet auf", ruft uns die Stimme

 • figa

  W…P…
  miałby sie spełnić ten twój przewidywany -ciąg dalszy- tej sprawy, to wniósłbym
  poprawkę: trzy lata i w Auschwitz.

 • Woyski Prusak

  Upieram się jednak przy swoim, bo zwolennicy wyroku podyktowanego sędziemu w Moskwie przez Cyryla, któremu z kolei ten wyrok podyktował Putin, twierdzą, że to śmiesznie niski wyrok, że to nie łagier (bo łagrów w Rosji już nie ma), że to tylko taki obozik reedukacyjny… No, ale jest szansa, że jak zaczną dyktować Niemcom wyższe ceny za gaz, to podyktują im i wyroki na te zbrodniarki z katedry i Dachau otworzy swe podwoje, a pan Parteigenosse NKWDOberst Putin przyjedzie na inspekcję…


  „Wachet auf”, ruft uns die Stimme

 • nabu-cco

  *piiiii*y Riots protestowały (a nie promowały się) przeciwko popieraniu Putina przez
  cerkiew prawosławną, wiec zrobiły to w jednej z jej cerkwi. Nie protestowały
  przeciwko popieraniu Putina przez mumię Lenina. I skoro dla Oranżysty to
  lewactwo, to oznacza, że dla Oranżysty Putin to prawicowiec.
  Nawiasem mówiąc przydałby się u nas jakiś protest przeciwko zaangażowaniu
  politycznym ePiSkopatu po wiadomej stronie.

 • nabu-cco

  Aha i zgodnie z zasadami pisowni polskiej piszemy ‚spod’

 • figa

  DLACZEGO dałem taki wyrok ? BO była tylko jedna babka i dwóch dryblasów,
  a jeden już grubo po trzydziesce. NADTO, brakło w tym
  pewnej „elegancji”, którą w Moskwie zaprezentowano, a w
  Koeln – takie krzykliwe i rozbijackie wystąpienie krzyżackie !
  ps.:
  WYOBRAZ sobie, że jeszcze dziś do tego wraca Spiegel z taką wiadomością:
  kłótnia o to, czy przyznać protestującym Pu…. Riott LUTHERPREIS, bo Jezus
  byłby po ich stronie !!!