Papież wsparł inicjatywę ewangelizacyjną anglikanów

0

Już po raz trzeci od święta Wniebowstąpienia Pańskiego do Zesłania Ducha Świętego rozpocznie się w Anglii akcja „Przyjdź Królestwo Twoje” zorganizowana przez anglikański Kościół Anglii. Inicjatywę wsparł kilka dni temu papież Franciszek, a przesłanie Biskupa Rzymu nagrał na swoim telefonie Arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Arcybiskup Welby, który jest honorowym zwierzchnikiem Wspólnoty Anglikańskiej, przebywał z krótką wizytą w Rzymie i spotkał się z papieżem Franciszkiem. Niegdyś takie spotkania były rzadkie i na swój sposób sensacyjne – dziś są normą i częste. Papież Franciszek i abp Welby obejmowali swój urząd mniej więcej w tym samym czasie i od tego momentu spotykali się wielokrotnie wspierając dzieło ewangelizacji, pomoc uchodźcom czy dialog międzyreligijny.

Podczas ostatniego pobytu w Rzymie abp Welby zapytał spontanicznie papieża, czy nie chciałby przekazać kilka słów do chrześcijan uczestniczących w akcji „Przyjdź Królestwo Twoje”. Papież bez wahania zgodził się i pozwolił arcybiskupowi nagrać telefonem krótką wypowiedź.

Papież Franciszek powtarzając kilkakrotnie wezwanie i modlitwę „Przyjdź, Duchu Święty” przypomniał, że przyjście Ducha jest obietnicą Ojca i Syna, aby Duch powiększył i rozszerzył nasze serca:

– Mamy problem – nasze serca się kurczą. Nie możemy naszych problemów rozwiązać sami. Tylko Duch Święty może je rozwiązać. Wraz z moim bratem Justinem towarzyszę wam w modlitwie ‘Przyjdź Królestwo Twoje” – powiedział papież Franciszek.

W ewangelizacyjnej inicjatywie Kościoła Anglii uczestniczą nie tylko anglikanie, ale także chrześcijanie różnych wyznać. W minionym roku oficjalnie wsparł ją rzymskokatolicki arcybiskup metropolita Westminster, kard. Vincent Nichols, wraz z całym rzymskokatolickim episkopatem Anglii i Walii.

Inicjatywa nie ogranicza się jedynie do Wielkiej Brytanii – w inicjatywie uczestniczy wielu innych chrześcijan w różnych zakątkach świata.

Kulminacyjnym momentem kampanii ewangelizacyjnej będzie nabożeństwo ekumeniczne na pl. Trafalgar w samym centrum Londynu w niedzielę Zesłania Ducha Świętego.galeria