Prawosławie – Kościołem siostrzanym

2

Kościół prawosławny jest, według mnie, Kościołem siostrzanym – podkreślił w wywiadzie dla „NG-Religia” abp Tadeusz Kondrusiewicz. Odchodzący na Białoruś hierarcha odrzucił w nim także powracające zarzuty prozelityzmu.

– Odnośnie relacji z Rosyjską Cerkwią Prawosławną starałem się widzieć w niej Kościół-siostrę, który posiada te same środki zbawienia ludzi, co i Kościół katolicki – podkreślił abp Kondrusiewicz, zaznaczając, że nigdy ani jego polityka wyznaniowa ani stanowisko Kościoła nie miało prowadzić do prozelityzmu.


– Mogło być tak, że nie zawsze byliśmy dobrze rozumiani. Mogło być tak, że i ja nie zawsze byłem dobrze rozumiany. Ale ja zawsze odnosiłem się do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z ogromnym szacunkiem, odnosiłem się i będę się odnosił. Jednocześnie bronię prawa każdego człowieka do wyboru. Jeśli chce być katolikiem to jest to jego prawo. Każdy, kto do nas przychodzi przechodzi roczną katechizację. Mam wrażenie, że jest to wystarczający czas na podjęcie decyzji – dodał odchodzący metropolita moskiewski.


Pytany przez dziennikarzy o przyczyny swojego odwołania, i o to, czy nie stał za nimi patriarchat moskiewski abp Kondrusiewicz odesłał ich do oficjalnego komunikatu nuncjatury. – Tam napisane jest, że obecnie na Białorusi potrzebny jest człowiek z bogatym doświadczeniem duszpasterskim, nawykiem działalności ekumenicznej i zdolny do rozwijania stosunków między państwem a Kościołem. Spekulacje są rozmaite. Nie mogę niczego rozstrzygać. Komunikat nuncjatury jest oficjalnym stanowiskiem, które w absolutnym posłuszeństwie papieżowi przyjmuję – mówił hierarcha.


Metropolita zapewnił także, że zamierza rozwijać dobre stosunki z prawosławiem także na Białorusi oraz wyraził nadzieję na osiągnięcie porozumienia między państwem a Kościołem w tym kraju.


:: Ekumenizm.pl: Cerkiew rosyjska zadowolona z odejścia abp. Kondrusiewicza

komentarze

  • rasul

    Dekret nuncjatury jest majstersztykiem dyplomatycznej demagogii. Wiadomo wszem i wobec, że stawką są relacje z RKP. Nie wiem tylko, czy to nie jest zbyt wygórowana cena za relacje z Aleksjejem, byłym kolaborantem KGB.

    A Kościół siostrzany, to przecież już pd dawna używana kategoria.

  • jh

    A Kościół siostrzany, to przecież już pd dawna używana kategoria.

    Może i używana, ale właściwie co znaczy? Bo siostra to osobny byt, a wierni obu sióstr oświadczają w Credo, że wierzą w JEDNĄ eklezję/cerkiew.