- 21 sierpnia, 2023
- przeczytasz w 4 minuty
W Pakistanie znów zapłonęły kościoły. Chrześcijanie musieli opuścić swoje domy w obawie przed przemocą ze strony islamskich fundamentalistów.
Spłonęły kościoły, chrześcijanie uciekali z domów
W Pakistanie znów zapłonęły kościoły. Chrześcijanie musieli opuścić swoje domy w obawie przed przemocą ze strony islamskich fundamentalistów.
Rzadko kiedy informacje o notorycznych prześladowaniach chrześcijan przebijają się przez nagłówki światowych mediów. Tym razem było jednak nieco inaczej, po tym jak w Pakistanie doszło do masowej przemocy wobec chrześcijańskiej mniejszości, stanowiącej zaledwie 2% ludności kraju (ok. 4,5 mln. chrześcijan różnych wyznań).
Do aktów przemocy doszło 16 sierpnia w mieście Jaranwala (prowincja Pendżab), liczącego nieco ponad 100 tys. mieszkańców.
Dwóch chrześcijańskich braci oskarżono o zbezczeszczenie egzemplarzu Koranu, za co w Pakistanie grozi co najmniej dożywocie. Mimo iż nie przedstawiono żadnych dowodów informacja o domniemanym bluźnierstwie przeciwko islamowi szybko się rozeszła, a część muzułmańskich duchownych wezwała do protestów i wendety przeciwko chrześcijanom. Świadkowie, cytowani przez światowe agencje informacyjne podkreślali, że policja i lokalne władze bezczynnie przypatrywały się dewastacji kościołów i domów chrześcijan. Z kolei władzy dementowały, przekonując, że gdyby nie ich interwencja szkody mogły być jeszcze większe.
- My, biskupi, kapłani i świeccy jesteśmy głęboko zranieni i poruszeni zdarzeniami w Jaranwala. Gdy piszę do was te słowa pali się kościół, a Biblie są bezczeszczone – napisał na serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter) anglikański biskup Azad Marshall, moderator Kościoła Pakistanu.
Words fail me as I write this. We, Bishops, Priests and lay people are deeply pained and distressed at the Jaranwala incident in the Faisalabad District in Pakistan. A church building is being burnt as I type this message. Bibles have been desecrated and Christians have been… pic.twitter.com/xruE83NPXL
— Bishop Azad Marshall (@BishopAzadM) August 16, 2023
Modlitwy przy spalonych kościołach
Rozwścieczony tłum podpalał kościoły. Wiadomo o co najmniej ośmiu spalonych świątyniach różnych wyznań. Zniszczone zostały trzy kościoły prezbiteriańskie (ewangelicko-reformowane), rzymskokatolicki kościół św. Pawła, kościół Armii Zbawienia oraz budynki kościołów zielonoświątkowych. Ucierpiało też kilkuset mieszkańców Jaranwala, byli bici, a ich domy zdewastowano lub kompletnie spalono.
Policja aresztowała 160 osób i zapowiada poszukiwania kolejnych winnych. Aresztowano też dwóch chrześcijan, którzy mieli zbezcześcić Koran. Poinformowano, że trwających przesłuchaniach. Pełniący obowiązki premiera Anwaar ul Haq Kakar potępił przemoc i zaznaczył, że każda poszkodowana rodzina chrześcijańska otrzyma pieniężne odszkodowanie za utracone mienie (ok. 6700 USD na rodzinę).
20 sierpnia br., tj. w minioną niedzielę, chrześcijanie zebrali się pod eskortą policji przy spalonych kościołach, na nabożeństwach, po których udzielano również pomocy humanitarnej poszkodowanym.
Gubernator Pendżabu Mohsin Naqvi potępił ataki, zorganizował kryzysowe posiedzenie regionalnych władz w jednym z kościołów, aby zademonstrować tym samym solidarność z chrześcijanami. Poinformował, że w ciągu 72 godzin udało się przywrócić funkcjonalność dwóch świątyń, a wszystkie inne zostaną wyremontowane lub odbudowane.
In solidarity with our Christian brethren , the Cabinet Meeting was held in AEC Church , Esa-Nagri , Jaranwala, symbolizing unity and inclusivity.
Within 72 hours, two Churches were fully restored. The Punjab Govt is committed in restoring all other damaged churches.
20 Lakh… pic.twitter.com/ik6TvwMXHf— Mohsin Naqvi (@MohsinnaqviC42) August 21, 2023
Zbrodnie przeciwko chrześcijanom potępiły i do solidarności z Pakistanem wezwały Światowa Rada Kościołów, Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych, Wspólnota Anglikańską, a także wiele innych międzynarodowych organizacji ekumenicznych i wyznaniowych.
We stand with our member churches in #Pakistan as they build back their communities, invite all people of good will to work together for peace, and ask our members to join in prayer and advocacy on behalf of their sisters and brothers in Pakistan:https://t.co/FS6qfREibL
— WCRC (@Reformedcomunio) August 16, 2023
Skończyć z ustawą o bluźnierstwie
Ataki na chrześcijan potępili czołowi duchowni muzułmańscy w prowincji oraz w kraju, jednak przedstawiciele chrześcijańskiej mniejszości podkreślają, że agresja w Jaranwala nie jest niczym nowym, a odpowiedzialność za to ponosi między innymi obowiązujące prawo, dotyczące bluźnierstw, czyli tzw. obrony uczuć religijnych.
Teoretycznie, obrażenie proroka Mahometa karane jest w Pakistanie śmiercią, a zbezczeszczenie Koranu kara dożywotniego więzienia. Co prawda, nie wykonano jeszcze wyroku śmierci, ale nie zmienia to faktu, że od końca lat 80. XX wieku prawie 100 chrześcijan zostało zamordowanych, a ponad 2000 osób formalnie oskarżonych o bluźnierstwo.
Szczególnym echem odbiła się tragedia Shahbaza Bhattiego, chrześcijańskiego ministra ds. mniejszości religijnych, którego zabito w 2011 roku. Polityk był zaangażowany na rzecz uwolnienia Asia Bibi, chrześcijańskiej dziewczynki, która za rzekome bluźnierstwo przesiedziała z wyrokiem śmierci 10 lat. Z kolei w sierpniu br. chrześcijański nauczyciel został zamordowany podczas zajęć za rzekomą obrazę islamu.
Paul Bhatti, brat zamordowanego ministra, od lat angażuje się w kampanię za zniesieniem przepisów, dotyczących bluźnierstwa. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że usunięcie tych regulacji nie tylko ochroni chrześcijańską mniejszość, ale będzie również lepsze dla Pakistanu, a także samego islamu.