Zgromadzenie Ogólne ŚRK przełożone na 2022 rok

0

Celem zagwarantowania jak najpełniejszego udziału Kościołów członkowskich w 11. Zgromadzeniu Ogólnym Światowej Rady Kościołów (ŚRK), Komitet Wykonawczy ŚRK podjął decyzję o przełożeniu terminu Zgromadzenia na rok 2022. Dotychczasowe miejsce spotkania najważniejszego gremium ŚRK pozostaje bez zmian i będzie to Karlsruhe w południowych Niemczech. Powodem decyzji jest trwająca wciąż pandemia Covid-19 i trudne do przewidzenia konsekwencje jej trwania w różnych częściach świata.

Pierwotnie Zgromadzenie Ogólne ŚRK miało się odbyć we wrześniu 2021 roku, jednak pandemia koronawirusa uniemożliwia „nieograniczony udział” w tym ekumenicznym wydarzeniu – podkreśliły władze wykonawcze ŚRK. Stąd też Zgromadzenie odbędzie się w drugiej połowie 2022 roku, jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie.

Gospodarze spotkania – czyli Ewangelicki Kościół Niemiec, Ewangelicki Kościół Krajowy w Badenii, Wspólnota Robocza Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech, a także inne Kościoły w Niemczech, Francji i Szwajcarii – ponowili zaproszenie do Karlsruhe, które znajduje się nieopodal granicy trzech krajów.

Do udziału w Zgromadzeniu ŚRK zostały również zaproszone cztery Kościołów z Polski, należące do ŚRK – Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Polskokatolicki. Dotychczas jedynie Kościół prawosławny mianował swoich delegatów.