Bp Jabłoński i prof. Matusiak o ekumenizmie

0

Z okazji rozpoczętego Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan jeden z programów łódzkiego ośrodka TVP został poświęcony spotkaniom ekumenicznym. W „Rozmowie Dnia” wziął udział bp M. L. Jabłoński z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, który jest także przewodniczącym łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz prof. Grzegorz Matusiak, inicjator spotkań w samorządzie łódzkim z przedstawicielami różnych wyznań.

Na pytanie prowadzącej program o tradycję spotkań ekumenicznych z Radą Miejską prof. Matusiak odpowiedział: „Myślę, że samorząd to wszyscy mieszkańcy, także członkowie niekoniecznie rzymskiego Kościoła, czy ludzie indyferentnie religijni, ale także członkowie mniejszych wspólnot wyznaniowych. To są obywatele naszego miasta, to są tu mieszkający, pracujący, żyjący ludzie, mający swoje problemy i dlatego uważam, że samorząd, władze samorządowe, powinny znać problemy, a któż jak nie ich duchowni przewodnicy najlepiej potrafią poinformować o problemach tych Kościołów i związków wyznaniowych”


Biskup Jabłoński podkreślił, iż „nie tylko Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, modlitwy styczniowe, które już mają kilkudziesięcioletnią tradycję, ale także inne płaszczyzny spotykania dają bardzo wiele impulsów gojących rany przeszłości i jednają. Poza tymi styczniowymi modlitwami mamy jeszcze Ekumeniczną Drogę Krzyżową, gdzie Kościół Rzymskokatolicki bardzo wyraźny krok uczynił ku jedności.”


W rozmowie poruszono także kwestię troski o obiekty sakralne, zwłaszcza tych zabytkowych, które są dziedzictwem wielowyznaniowej Łodzi.


Więcej: Strona łódzkiej parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów